Како Европа и САД дочекују Ускрс?

БЕОГРАД: Синод Грчке православне цркве одлучио је још пре неколико дана да прославу Ускрса одложи за Оданије Васкрса, у ноћи између 26. и 27. маја, како је објавио портал „Ортодокс тајмс".
Uskrs Foto: Tanjug/ilustracija
Фото: Tanjug

Верници у многим другим земљама још не знају да ли ће Ускрас обележити у храмовима, а у неким земљама то питање је, као и у Грчкој, већ решено - негде забранама, а негде апелима да се и за најрадоснији празник обележи у кући.

У Британији су цркве затворене, а службе за Ускрс служиће се без верника, а органи реда ће, како је најављено, будно мотрити има ли окупљања у парковима и на морској обали.

У Италији, посебно у северном региону Ломбардија, на главним саобраћајницама које воде из Милана и у тај град, као и на искључењима са аутопутева, постављене су блокаде како би становници били спречени у намери да путују и празник славе са рођацима или пријатељима.

У страху од поновног разбуктавања епидемије, италијански премијер Ђузепе Конте и немачка канцеларка Ангела Меркел позвали своје суграђане да остану дисциплиновани и током Ускрса.

Ако сада попустимо, постоји ризик од тога да ћемо морати све да радимо испочетка, упозорио је Конте у обраћању јавности у петак увече, преноси Асошијетид прес.

Морамо да одржимо овај ниво дисциплине током ускршњих празника и у данима који следе, јер бисмо веома, веома брзо могли да уништимо оно што смо постигли, рекла је Меркелова, а преноси Слободна Европа.

Блокадама на путевима послужила се, као и Италија, и полиција у Шпанији и Француској. Премијер Француске Едуар Филип је упозорио да “вирус није на празничном одсуству”, и тако се придружио апелу министра унутрашњих послова Кристофа Кастанера, који је рекао да становништво мора остати код куће.

Прихватимо да ће овај Ускрс бити другачији од оног на шта смо навикли, изјавио је премијер Мађарске Виктор Орбан, пошто су у тој земљи на неодређено време продужена ограничења кретања.

Словеначка влада планира ублажавање неких ограничења тек после ускршњих празника, а у Хрватској, министар здравља Вили Берош препоручио је припадницима дијаспоре да се уздрже од доласка у земљу за Ускрс.

Бугарски премијер Бојко Борисов објавио је да ће православне цркве и храмови бити отворени на Цвети и Ускрс, али је такође позвао своје сународнике да остану код куће и тамо се моле, пренели су регионални медији.

Истичући да Румунија још није спремна за ублажавање рестриктивних мера, председник те земље Клаус Јоханис изјавио је да ће Ускрс провести код куће у друштву супруге, и позвао становништво да следи његов пример.

У Словачкој је премијер Игор Матович још раније прецизирао да је потпуна забрана кретања на снази од 8. до 13. априла.

Председник Сједињених Америчких Држава Доналд Трамп изјавио је да би волео да на дан Ускрса све цркве у земљи буду пуне, што се ипак неће догодити, мада ни све богомоље неће бити празне.

Док се највећи број цркава у САД прилагодио ситуацији, ослањајући се на преносе верских служби путем интернета или на унапред снимљен материјал, неке су своје активности преселиле у неуобичајено окружење, као што су паркинзи или биоскопи на отвореном, преноси Би-Би-Си.

Оне цркве које нису затвориле врата својих објеката инсистирају да су у стању да пруже одговарајућу заштиту верницима, уздајући се у проверу њихове телесне температуре, одржавање безбедне дистанце, као и у дезинфекцију просторија.

EUR/RSD 117.0802
Најновије вести