ИЗГЛЕДА НЕВИНО, А УНИШТАВА КОЖУ Опасни хераклеум стигао до Панчевачког рита, издате хитне мере за његово сузбијање
Током ове године забележена је појава инвазивне врсте Heracleum sosnowskyi, односно биљке хераклеум у околини Београда, у подручју Панчевачког рита код Ковилова.
Одмах је реаговало Министарство заштите животне средине које је у сарадњи са ЈП „Србијашуме”, Институтом за заштиту биља и Заводом за заштиту природе Србије покренуло хитне мере за њено сузбијање на тој локацији. За сада, хераклеум није пријављен у другим деловима Београда.
Шта је хераклеум?
Хераклеум је род двогодишњих и вишегодишњих биљака из породице штитарки, којој припада и шаргарепа. Пореклом из Азије, претпоставља се да је стигла воденим путем преко Румуније. Ове биљке су распрострањене широм умерене зоне северне хемисфере, као и на високим планинама све до Етиопије на југу. Уобичајени називи за биљке из овог рода укључују свињску чичку и крављу пастрнку.
Зашто је хераклеум опасан?
Већина врста из рода Heracleum позната је по томе што изазива фитофотодерматитис, односно реакције на кожи изазване комбинацијом биљних хемикалија и сунчеве светлости. Посебно су познати здравствени ризици које изазива џиновска свињска чичка.
Најмање 36 врста из рода Heracleum садржи фуранокумарине, хемијска једињења која чине кожу осетљивијом на УВ зрачење. Међу њима, најмање 25 врста садржи деривате псоралена, као што су бергаптен или метоксален. Три врсте садрже оба деривата, што их чини посебно опасним при контакту са кожом под сунчевом светлошћу.
Иако изгледа безазлено, са лепим белим цветовима, ова биљка је све само не безопасна. Сок који испушта када дође у додир са кожом, уз присуство сунчеве светлости, изазива тешке опекотине. Зато – водите рачуна!