clear sky
21°C
07.07.2025.
Нови Сад
eur
117.1717
usd
99.5765
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

ОПАСНОСТ ПО ЖИВОТ ЈЕ ОЗБИЉНА!

СТРУЧЊАЦИ УПОЗОРАВАЈУ Нове нелегалне дроге су 50 пута опасније од старих и АПСОЛУТНО СМРТОНОСНЕ

07.07.2025. 18:06 18:12
Пише:
Извор:
Tanjug
Фото: pixabay.com

И мале количине нових синтетичких дрога, међу којима је и фентанил који је 50 пута јачи од хероина и 80 пута јачи од морфијума и довољне су да доведу до смрти човека, упозоравају стручњаци.

Директорка Специјалне болнице за болести зависности у Драјзеровој улици Диана Ракетић изјавила је данас поводом појаве нових синтетичких дрога да оне нису ни легалне ни безбедне, а докторка Дорис Херера из Института за ментално здравље Палмотићева указала је да су нове супстанце још опасније од старих и представљају велики ризик за развој зависности.

Директор Владине канцеларије за борбу против дрога Милан Пекић рекао је држава чини све да се спречи повећана производња и злоупотреба синтетичких супстанци које највише угрожавају младе људе.

"Нове психоактивне дроге имитирају већ постојеће супстанце, заобилазе закон и из године у годину их има десетак и више. Када се те нове супстанце утврде и ставе на листу забрањених супстанци, већ је прошла опасност прошла. То су често супстанце које се производе у илегалним лабораторијама", рекла је Ракетић за Тан‌југ.

Навела је да је проблем у томе што када их потрошачи узимају они никад не знају шта је у томе што су купили, који је то састав и како ће то деловати на њихово тело и мозак.

"То је као да се врши експеримент на вама. Најчешће супстанце које су нове, а које имитирају већ постојеће супстанце су стимуланти, канабиноиди и опиоиди и њихово дејство је непредвидиво и не зна се када ће и како неко реаговати", рекла је Ракетић.

На питање зашто су оне популарне, Ракетић је навела да су оне популарне код младих, јер су лако доступне на тржишту преко онлајн платформи и доста су јефтине.

"Што се тиче нових психоактивних супстанци углавном су популарне код младих људи или код група пацијената која већ има једну развијену зависност. То онда ствара озбиљне компликације са пацијентима који су већ у неком програму лечења, неким опасним зависницима, који су на терапији супституције, а који користе повремено нове супстанце, а у ствари не знају шта су узели", рекла је Ракетић.

Фото: pixabay.com/dnevnik.rs

Према њеним речима, они који користе дрогу најчешће је комбинују са алкохолом и самим тим се негативан ефекат супстанце појачава и компликује се клиничка слика.

"Обично када се крене са алкохолом, смањи се моћ самоконтроле и онда сте у једном озбиљном ризику да угрозите себе, своје ментално здравље, своје соматско здравље и да угрозите неког другог", рекла је Ракетић.

Указала је да компликације и проблеме које могу изазвати те дроге су акутно тровање, психотичне епизоде и смртни исход.

"Најчешћи симптоми који се дешавају када се узимају те супстанце јесте главобоља, конфузност, потешкоће у причању, осећај да нешто није у реду, не можете да стојите, да ходате - једна конфузна делирантна слика која се може компликовати са дуплим сликама, повраћањем, које може да се заврши или на токсикологији ВМА или неком акутно-психијатријском одељењу", рекла је Ракетић.

Навела је да извештаји Европске агенције за дроге указују да се из године у годину повећава број људи који имају проблем са тим супстанцама и то су проценти који су сваке године све већи и већи.

"Упркос програмима превенције у целом свету бележи се све већи пораст употребе штетних супстанци, тако да много постоји изазова пред нама, а посебни су изазови нове психоактивне супстанце које заобилазе закон и сад су некако у фокусу Европске агенције које показују у последњем извештају да заиста праве претњу јавном здрављу", рекла Ракетић.

Додала је да је превенција то што се говори о штетности употреба дроге, тиме се подиже свест.

Херера је указала да су нове супстанце које су се појавиле још опасније од старих и да представљају велики ризик за развој зависности, јер нове синтетске дроге нису чисте супстанце, оне представљају мешавину супстанци.

"Није само састав опасан, него и начин израде таквих дрога које се производе у лабораторијама које нису ни на који начин законодавно регулисане. Осим тога, ефекат нових дрога није јасан, предвидив и може да представља велику опасност по физичко здравље појединца, не само по развој зависности, него и по погоршање здравља", рекла је Херера за Тан‌југ.

Фото: МУП Србије

Упозорила је да се некад дешава да само једно конзумирање буде смртоносно и да су бројна истраживања показала да само једна апликација супстанце може да буде фатална, зато што дроге, осим што имају психички ефекат, имају и вегетативни ефекат у виду тахикардије, знојења, рапидног повишења крвног притиска и могу да дају реакцију која се не може предвидети.

Додала је да да се данас људи много чешће јављају како би потражили помоћ, него што је то било раније.

"Све чешће се јављају него раније, али то делом нема само везе са све чешћим конзумирањем нових супстанци, него зато што у данашње време популација која је највише погођена конзумирањем супстанци су управо адолесценти. Истраживања показују да адолесценти не само да конзумирају психоактивне супстанце, него и у тренутку конзумирања већ имају психичке тегобе", рекла је Херера.

Додала је да психоактивне супстанце не конзумирају само адолесценти, већ и људи у одраслом добу.

"Зависност пре свега подразумева један дисбаланс у самом породичном систему. Свака зависност, или злоупотреба која можда још није прерасла у зависност, је у спрези са породичним системом који је у мањој или већој мери дисфункционалан. Тако да и у одраслом добу, одрасли појединци све чешће можда прибегавају супстанцама када притисак свакодневних проблема постане превелики", рекла је Херера.

Херера је истакла да је од велике важности пружање психолошке помоћи особама које се боре са тим проблемом.

"Важна је подршка не само здравственог система, него и самог окружења појединца. Превенција увек почиње од школског окружења било кроз неке едукативне програме, било кроз едукативне разговоре између вршњака, јер често се показује да су адолесценти пријемчивији да чују савет од некога сличног њиховим годинама, или који имају неку сличну врсту проблема, јер постоји и даље неки страх и уздржаност од лекара", рекла је Херера.

Додала је да лекари треба да раде на разбијању стигме да људе који конзумирају супстанце треба дискредитовати и истакла да и лекари и здравствени систем треба да пруже у сваком тренутку јасну подршку и помоћ онима који имају проблем.

Директор Владине канцеларије за борбу против дрога Милан Пекић изјавио је данас да је фентанил изузетно опасан и да се он раније користио као замена за лекове против болова, а данас се он злоупотребљава и често се меша са другим супстанцама међу којима је и хероин.

"Злоупотреба те хемијске супстанце је заиста јако велика. Сједињене Америчке Државе су пре две године пријавиле велику употребу, односно они пријавили су да су имали око 120.000 умрлих људи од фентанила. Што се тиче Србије, ми према извештајима наших служби безбедности и Министарства унутрашњих послова прошле године смо имали 15 заплена тог фентанила, док смо ове године у првих пет месеци имали четири заплене на граничним прелазима", рекао је Пекић за Тан‌југ.

Додао је да је фентанил 50 пута јачи од хероина и 80 пута јачи од морфијума и мала количина те супстанце је довољна да доведе до смрти човека.

Указао је да се ради на превенцији да се смањи употреба дрога и да је канцеларија за борбу против дрога и криминала у Уједињеним нацијама носилац многих активности и сваке године почетком марта месеца под окриљем УН се у Бечу одржава конференција за дроге где се доносе одређени стандарди и промене.

Фото: upravacarina.rs

"Србија ту има значајну улогу. Ове године смо били у Бечу, и као канцеларија, односно представници Србије одржали смо један округли сто који је заиста био запажен и који су похвалили извршни директор УН и све европске агенције, зато што смо заиста разговарали о реалним проблемима, износили реалне податке, оно што нас тишти, оно што сматрамо да је проблем и заиста смо наишли на одобравање од свих тих људи", рекао је Пекић.

Додао је да је циљ изградити систем и документе јавних политика у што бољем облику како би оне биле примерене Србији и у стандардима Европске уније и међународне заједнице.

Пекић је представио извештај УН у којем се наводи да је производња свих врста наркотика, сем хероина, у великом порасту.

"Сам извештај каже да је око 316 милиона људи у свету 2023. године старости од 15 до 64 година пробало неку врсту наркотика. То је повећање за 28 одсто у последњих 10 година. То говори о томе да су заиста у експанзији све врсте наркотика", рекао је Пекић.

Додао је да истраживање показује да млади људи који до 19 година пробају марихуану, они у одраслом добу ако су мушкарци вероватноћа је да ће од последице употребе наркотика преминути 45 одсто, а ако су жене онда је вероватноћа 68 одсто.

Истакао је да постоји велики страх код људи који се баве јавним политикама и дрогом да упркос свим мерама не дође до веће производње и злоупотребе синтетичких супстанци које највише угрожавају младе људе.

Одговарајући на питање како се производе те друге, Пекић је рекао да се оне не узгајају, веч се мешају хемикалије у лабораторијама.

Навео је да најчешће те хемијске супстанце и синтетичке дроге долазе у Србију са запада, а полиција у Србији успева да идентификује и пронађе мање илегалне лабораторије за производњу.

Говорећи о врстама дроге, Пекић је рекао да је најчешће коришћена дрога у свету марихуана.

"Око 244 милиона људи је пробало марихуану, на овај или онај начин. Оно што истраживање показује је да смола марихуане има око 23 одсто THC, односно опијата, док сама марихуана има око 11 одсто, а пре 10 година она је имала четири одсто што говори о њеној потентности, односно о томе да они који производе марихуану у илегалним лабораторијама користе разне хемијске супстанце да би појачали њену дејство", рекао је Пекић.

Указао је да у Србији постоји четири референтне лабораторије у склопу националног система раног упозоравања које прате појаву нових супстанци.

 

Извор:
Tanjug
Пише:
Пошаљите коментар