ЗЕЛЕНАШТВО У СРБИЈИ РАСПРОСТРАЊЕНО, НЕМА СЕЛА КОЈЕ НЕМА КАМАТАША Људи који позајмљују новац не пријављују то полицији, ова кривична радња се спроводи готово легално, све до овог момента АДВОКАТ ДЕТАЉНО ОБЈАСНИО
Давање новца на камату, у народу познатије као зеленашење, тема је која покреће пуно питања, како се данас сматра нормализованом врстом стицања прихода, о чему се говорило у јутарњем програму Курир телевизије "Редакција".
У јутарњем програму Курир телевизије "Редакција" отворена је изузетно важна и осетљива тема, зеленашење и начин на који се ова кривична радња, и поред јасно прописаних законских норми, спроводи готово легално, уз помоћ адвоката, нотара, па чак и наизглед регуларних купопродајних уговора. О томе су говорили адвокат Небојша Перовић и бивши начелник Управе криминалистичке полиције Дејан Раденковић.
Перовић је говорио о зеленашком уговору у контексту кривичног дела:
- Зеленашки уговор је кривично дело, један од најстаријих облика давања новца на интерес, то данас зовемо са каматом. Неко неком позајмљује у тренутку када је у лошем животном положају - рекао је Перовић.
Како је објаснио, најчешће зеленаши немају директан контакт са људима којима дају новац, па дуг временом нарасте.
- Људи који позајмљују морају да воде рачуна - упозорава он.
Раденковић указује да се овакве позајмице ретко пријављују полицији.
- Људи који позајмљују не пријављују то полицији из много разлога. Дефиниција кривичног дела је да се користи материјално стање и лакомисленост. Међутим, у пракси се често ради о људима који су у дуговима због коцке, дроге или других проблема - објашњава Раденковић и додаје:
- Људе који дају новац можемо поделити у две категорије. Први су они који се баве криминалом и новац желе да увећају кроз зеленашење, често уз примену силе. Други су они који имају вишак капитала из легалних бизниса и користе га за позајмице.
Када је реч о правној амбалажи у коју се ова кривична радња пакује, Перовић јасно објашњава како то функционише:
- Раније је то била овера у судовима, а сада код бележника. Ради се о овери уговора о купопродаји, дођу купац и продавац. Купац је заправо зеленаш, а продавац онај који је позајмио новац. Уговор формално садржи све одредбе уговора о купопродаји, иако је у основи реч о зеленаштву - објашњава Перовић и додаје:
- Зеленаштво у тој мери постоји у Србији, да нема села да нема каматаша у њему. Случајеви се не пријављују. Зеленаштво често прати и изнуда. Ако је неко организовао групу за изнуду, казна иде од 5 до 15 година, а ако је у питању криминална група - најмање 5, а може да иде и до 20 година затвора.
Раденковић се надовезује:
- Битан је иницијални податак који мора да дође од оштећеног. Тек тада полиција може да крене у проверу и евентуално покрене финансијску истрагу.