ЕВО ШТА ЈЕ АМЕРИЧКИ МРАЧНИ ОРАО Убитачни одговор на руског Орешника
Америчка војска успешно је у четвртак лансирала хиперсоничну ракету из станице Свемирских снага у Кејп Канавералу (Флорида), потврдили су званичници Министарства одбране САД.
Лансирање које није раније најављено извршено је у подне и означило је прво тестирање са бојевом главом за хиперсонично оружје дугог домета, познато и као "Мрачни орао", а чија су прва тестирања из ове станице почела у фебруару 2023. године, пренео је "The Palm Beach Post".
"Овај тест представља важан корак у развоју једног од најсавршенијих система наоружања. Како се приближавамо првој испоруци овог наоружање нашим партнерским снагама у копненој војсци, наставићемо да радимо на интеграцији система 'Конвенционални брзи удар' у површинске и подводне бродове морнарице како бисмо осигурали да останемо водећа светска борбена сила", рекао је секретар морнарице Карлос Дел Торо.
Подневно лансирање са Лансирног комплекса 46 на источном делу рта подстакло је дискусије на друштвеним мрежама од објава фотографа са снимцима и сликама ракете изблиза до коментара изненађених очевица.
#Breaking #US tests #hypersonic_missile
The #Pentagon said this is the second successful test of its kind this year.
The United States has successfully conducted a test of its #Dark_Eagle long-range hypersonic missile system, local media reported Thursday, citing the… pic.twitter.com/qRkod5IR22— ⚡️🌎 World News 🌐⚡️ (@ferozwala) December 13, 2024
"Шта је, забога, било ово лансирање??? Изгледало је као ракета. Супер брзо и танко", написао је један корисник Фејсбука.
Тестно лансирање у четвртак догодило се мање од месец дана након што је Русија лансирала своју нову хиперсоничну балистичку ракету "Орешник" на украјински град Дњепар. У среду, Ројтерс је известио да би Русија могла у наредним данима да лансира нове пројектиле овог типа на Украјину.
Према наводима Конгресне истраживачке службе (ЦРС), "Мрачни орао" је систем који се лансира са камиона и испаљује хиперсоничне ракете које могу премашити брзину од 6.000 км/х, што је више од пет пута од брзине звука.
Развијене од стране компанија "Локид Мартин" и "Нортроп Груман", ове ракете имају домет од 2.775 километара.
"Оне могу достићи врх Земљине атмосфере и остати непосредно изван домашаја система ваздушне и ракетне одбране док не буду спремне за напад, а тада је већ прекасно за реакцију," стоји у извештају.
U.S. military launches Dark Eagle hypersonic missile in Thursday test from Cape Canaveralhttps://t.co/VRbhtE2p2p pic.twitter.com/IEo1HYgZEa
— Guy Plopsky (@GuyPlopsky) December 13, 2024
Опсежна испитивања лета потребна су како би се заштитила осетљива електроника и предвидела аеродинамика при температурама које достижу и до 1.650 степени Целзијуса. У извештају ЦРС из септембра такође је наведено да званичници копнене војске планирају да спроведу још један велики тест до краја 2024. године "како би одлучили да ли ће оружје бити уведено у прву јединицу 2025. године".
"Оно што морамо да урадимо јесте да обезбедимо комплетан тест од почетка до краја, који што више личи на оперативни тест и који је успешан. Војска мора имати поверења да је систем безбедан и ефективан за јединицу која би могла бити послата у рат. Још нисмо имали такав тестни догађај који је у потпуности успео, али надамо се да ћемо га имати ове године", наведено је у ранијем извештају.
У фебруару 2023. године транспортован је Систем за дугометну хиперсоничну ракету (LRHW) прек скоро 5.000 километара од базе "Луис-Мекчорд" у Вашингтону до Кејп Канаверала. Ракета је транспортована за операцију "Thunderbolt Стрике", потпуну пробу експедицијских хиперсоничних способности лансирања, наводи се у саопштењу.
Те године су била предвиђена три теста, али они нису извршени. У јуну 2024. морнарица и војска су спровели тест лета двостепене хиперсоничне ракете на Хавајима.
"Овај тест лета хиперсоничне ракете представља прекретницу за нашу нацију у развоју ове способности", рекао је тада вицеадмирал Џони Волф Млађи, директор морнаричких стратешких система.
Тајанствена упозорења за навигацију пред лансирање
Пре теста хиперсоничне ракете у четвртак, Савезна управа за ваздухопловство издала је тајанствену привремену забрану лета за неодређене "свемирске операције", забрањујући пилотима улазак у уску зону која се протеже према југоистоку од кејп Канаверала. Ова забрана летења била је на снази од 11:20 до 15:02 сати.
Међутим, нису били најављени познати орбитални ракетни летови, као што су лансирања ракета "Фалкон 9" компаније "Сејс Екс". Обалска стража САД такође је издала навигационо упозорење за бродове у истом периоду не неводећи детаље о чему се ради.