ПРОГЛАШЕНА ЗАРАЗА АФРИЧКЕ КУГЕ СВИЊА У БОГОЈЕВУ И ОКОЛИНИ СОМБОРА Угрожена и села апатинског и оџачког подручја
Управа за ветерину Министарства пољопривреде донела је решење о проглашењу зараженог и угроженог подручја због појаве афричке куге свиња у Богојеву.
Овом мером је као заражено подручје проглашено насељено место Богојево, у радијусу од најмање три километра од жаришта болести, па тако у угрожена подручја спадају сва околна насеља у кругу од најмање десет километара, међу којима су Каравуково, Српски Милетић, Оџаци, и Дероње те општинско средиште Оџаци, село Сонта у општини Апатин, те Дорослово које територијално припада градском подручју Сомбора, а у којем се налази и „Топингс Норсвин АИМ“ овдашње компаније „Холо Фарм“, као једна од најмодернијих и највећих фарми расплодних свиња у овом делу Европе.
Зарад сузбијања ширења заразе Управа за ветерину наложила је, као првентивну меру, еутаназију свих домаћих свиња на свим газдинствима у Богојеву, а осим тога мере које се обавезно спроводе подразумевају забрану сваког кретања, премештања и транспорта свиња без одобрења овлашћеног инспектора, пописивање и контролу свих газдинстава на којима се држе свиње, обавезно спровођење чишћења, дезинфекције и дератизације на свим објектима, возилима и опреми која је у контакту са животињама, забрану исхране свиња помијама и слободног кретања свиња ван ограђеног простора као и строгу примену биосигурносних мера заштите при уласку и изласку са сваког газдинства.
Такође, забрањено је одржавање сточних пијаца, сајмова и свих окупљања животиња у зараженом и угроженом подручју. Како је саопштила Управа за ветерину Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде, ове мере остају на снази до завршетка ветеринарског надзора и спровођења прописаних санитарних мера.
Афричка куга свиња је опасна заразна болест која погађа домаће и дивље свиње, али није опасна за људе. Вирус се преноси контактом са зараженим животињама, контаминираном храном, опремом, одећом и возилима, а симптоми ове болести свиња су идентични као код готово десетак других болести. Тако се код оболелих животиња јавља висока телесна температура, губитак апетита, дрхтавица, поремећај у дисању, малаксалост и умор, смењују се фазе дијареје и затвора, супрасне крмаче могу да побаце, а после само неколико дана наступа смрт. У блажој варијанти болести симптоми могу да буду идентични као код упале плућа, али због непостојања могућности вакцине заражене, али превентивно и здраве животиње се еутаназирају.