СУБОТИЧКЕ ГАСТРО МАНИФЕСТАЦИЈЕ ВРАЋАЈУ НА СЕЛО Нигде не мирише погача као у Љутову, најбољи паприкаш се спрема у Вишњевцу, а буњевачка јела у Бајмоку
Не мирише свуда погача као у Љутову. Не спрема се свуда паприкаш као у Вишњевцу. И нигде не славе буњевачка јела као у Бајмоку.
Ове године, Суботица се озбиљно спрема да нас подсети на то колико традиција може да буде укусна. У календару манифестација Туристичке организације Суботице додате су три манифестације које не би требало да се пропусте. Реч је о Погачијада у Љутову, Фестивал домаће хране у Вишњевцу и Фестивал буњевачких ила у Бајмоку, који ће ове године бити део великог националног пројекта
Михољски сусрети села. Све три манифестације окупљају људе, мирисе и обичаје, и стварају оно што многим местима данас недостаје – доживљај.
„Ове манифестације су препознате и на вишим нивоима као догађаји у које вреди улагати јер чувају културу и традицију људи с овог простора“, каже Божидарка Голубовић, директорка Туристичке организације Суботице, која је ове године први пут и званично организатор сва три догађаја.
Од буњевачке трпезе до погаче из фуруне
Фестивал буњевачких јела у Бајмоку биће одржан 30. августа и 6. септембра, и то као део Михољских сусрета села, манифестације коју широм Србије финансира Министарство за бригу о селу.
Бајмок ће тако, уз игру, песму и домаће специјалитете, постати место сусрета, сећања и уживања.
„Не само да враћамо живот у села, већ желимо да млади остану, можда и да се врате. Кроз ове сусрете подсећамо се на то ко смо и како су наши преци живели“, истиче Голубовићева.
Фестивал домаће хране у Вишњевцу, такође 30. августа, доноси мирисе и укусе које све ређе срећемо у градским кухињама. Иако млађа, ова манифестација, како кажу из ТОС-а, има огроман потенцијал.
Погачијада у Љутову је планирана за 4.октобар и ова манифестација је много више од такмичења у мешењу и печењу. То је то је дан кад село постане позорница, а сваки залогај прича причу.
Заједнички именитељ свих ових догађаја јесте – храна. Не само као јело, већ и као идентитет. Суботица, како каже директорка ТОС-а, постаје права гастро дестинација.
„Овде се добро једе и пије, и то је оно што ове манифестације чини посебним. Права су прилика да се
покаже све оно што наш крај има да понуди“, истиче Голубовићева.
Иза овог плана стоји озбиљна организација, али и подршка институција. Средства за Погачијаду и фестивал у Вишњевцу обезбеђена су из покрајинског буџета, док Михољске сусрете финансира држава. У Турстичкој организацији кажу да се идентитет манифестација неће се мењати.
„Промовишемо рурални туризам и север Бачке као аутентичну, топлу и богату регију. Наш циљ није да од ових догађаја правимо нешто ново, већ да сачувамо оно најбоље што имамо“, закључује Голубовићева.
Суботица кроз све манифестације, храну, пиће и музику нди причу. И то о заједништву, различитостима које се не сукобљавају него стапају, о народима који вековима заједно кувају, певају и славе живот. Панонска дама је данас препознатљив бренд мултикултуралности и интеркултуралности, а то се управо види кроз овакве манифестације – кроз песму, мирисе из различитих кухиња и трпезу на којој има места за све.