ЗРЕЊАНИНСКЕ ГИМНАЗИЈАЛКЕ ОСМИСЛИЛЕ КОРИСНУ АПЛИКАЦИЈУ Стоп медицинским грешкама у сајбер простору
Ученице природно - математичког смера Зрењанинске гимназије Емилија Остојић, Ена Ђуричек, Каја Новић и Аница Грбић чланице су ученичке компаније Gamelies.
У оквиру ученичког изазова Girls go Circular, оне су осмислиле концепт апликације на тему биомедицине и сајбер безбедности, која уз помоћ вештачке интелигенције може да заштити људе у сајбер простору.
Наиме, ова апликација на основу унетих информација у вези са болестима, лековима и терапијама може да препозна која од њих је тачна, а која нетачна. Ментор њиховог тима је професор Еди Даруши.
На питање зашто је њихов пројекат важан, сложно одговарају да су истраживања показала да је више од половине информација о болестима, лековима и терапијама које се налазе на интернету нетачно или недовољно испитано.
-Око 97 одсто онлајн апотека је нелегализовано и најчешће продају фалсификоване лекове који на годишњем нивоу однесу око милион живота. Питале смо се зашто се то дешава и тако почеле - кажу Емилија, Ена, Каја и Аница.
Због различитих разлога, људи често сами постављају дијагнозу.
-Разлози су различити - низак ниво образовања, страх од одласка код лекара, страх од истините дијагнозе, здравство је многима скупо… Људи због тога често постављају самодијагнозу и углавном погреше. Куповином фалсификованих лекова и њиховом конзумацијом могу погоршати своје здравствено стање. И не само то. Многи сајтови могу да злоупотребе личне податке и украду новац, па зато не изненађује податак да неки сајтови зараде на годишњем нивоу и до 200 милијарди долара. Подаци Светске здравствене организације показују да је сваки други лек који се продаје на интернету фалсификат - кажу наше саговорнице.
Њихов пројекат је заснован на вештачкој интелигенцији, а идеја му је да помогне у спречавању дезинформација на интернету.
-Апликација би имала посебну базу са провереним подацима од стране овлашћених здравствених и фармацеутских организација. Радила би тако што би корисник унео неку информацију и сајт на ком ју је нашао, а затим би апликација означила да ли је она тачна или не. Многи људи верују да сајбер безбедност значи злоупотребу лозинки, слика... Али то није тако, сајбер безбедност је опширан појам и не треба то олако схватити. Управо због тога је занимљива тема и важно је причати о томе – наглашавају чланице компаније Gamelies.