Ђаци из „друге шансе” бољи на матури

НОВИ БЕЧЕЈ: Од недавно в. д. директор Основне школе „Јосиф Маринковић” из Новог Бечеја Маја Видаковић каже за „Дневник” да је школа у којој се запослила пре 15 година као педагог, имала тада 500 ђака, док данас има тек 392, што је више него јасан знак да је у овом крају деце све мање.
д
Фото: Dnevnik.rs

- Сваке школске године избројимо по једно одељење ученика мање, што је велики губитак. Бројимо 23 разреда, али се у нашој школи реализује и програм „друга шанса”, односно, функционално основно образовање одраслих у три циклуса, тако да наставници који губе норму, допуњују је у том програму - каже Видаковић. -Ту имамо полазнике, одрасле особе које нису завршиле основну школу редовно. Први циклус подразумева полазнике од првог до четвртог разреда, други циклус су пети и шести разред, и трећи циклус полазници седмог и осмог разреда и они су такође полагали матуру са децом.

Та одељења броје по 15 полазника који имају од 17 година, а према речима директорке и до 50 и 60, јер нема горње старосне границе.

- У сарадњи са Националном службом за запошљавање нам и долазе кандидати без завршене основне школе, како би нашли себи упослење. Омогућено им је да за једну годину заврше два разреда. На пример други циклус пети и шести разред, они једно полугодиште похађају пети, а друго шести разред. Имају посебне задатке за матуру које раде и буду врло успешни. Буду некад успешнији резултати у другој шанси него на редовној матури- каже Видаковић.

Школа броји 28 наставника и тренутно немају потребе за додатним кадром. Такође, постоје три специјална одељења деце, са једним ради дефектолог, а с друга два учитељица. То су комбинована одељења и броје 14 ђака у три разреда.

- Наша школа је била део пројекта министарства „2000 дигиталних учионица” у ком су наставници математике и српског језика ишли на обуку и у оквиру пројекта смо добили лаптоп рачунар, пројектор и беле табле, међутим рачунари нам увек недостају- каже Видаковић.

Према њеним речима, поједине учионице су осавремењене и сређене. Уз то школа је прошла пројекат „Школа без насиља” још 2006. године и од тада је активна сарадња са УНИЦЕФ-ом.

- Ове године су нас препознали као партнера па смо учествовали у пројекту спречавања раних бракова и добили донацију, те тако средили кабинет ликовног и купили им рачунар и лаптоп, пошто у тој учионици бораве деца са посебним потребама, која на пракси у Геронтолошком центру праве разне предмете од глине које после продају на вашарима, и на тај начин себи финансирају ужину, екскурзије и шта им је потребно - каже Видаковић и истиче да су им наставна средства најнеопходнија.

Према речима директорке, школу похађа доста деце из социјално угрожених породица, 30 одсто од њих ромске националне мањине.

- Потребно је тој деци обезбедити бесплатне ужине, уyбенике. Активно сарађујемо са Црвеним крстом, те смо недавно ученике послали у њихово одмаралиште у Бачку Паланку у Багремару - каже Видаковић.

М. Стакић

EUR/RSD 117.1627
Најновије вести