Дани ћирилице седамнаести пут у Баваништу

БАВАНИШТЕ: Манифестација „Дани ћирилице” одржана је по 17. пут у Баваништу, селу белоцркванске општине, а одавно је изашла из локалних оквира.
dani cirilice 2
Фото: Учесници „Дана ћирилице” у Баваништу, фото: Општина Бела Црква

Овај пут окупила је на стотине младих аутора да на тему „Мој јунак” дају свој допринос очувању ћирилице. На конкурс је стигло невероватних 5261 рад, од тога 669 литерарних радова, 1011 илустрација, 268 лутака, 91 минијатура, 192 веза и 3030 калиграфских радова и иницијала. Жири у саставу др Миодраг Матицки, др Рајка Уљмански, Љиљана Симић и Милена Дорић за литерарне радове, а Др Сузана Полић, Мр Драган Боснић, Милица Марковић и Вјера Медић за ликовне радове, доделио је укупно 100 награда и 27 похвала. Награђени су добили књиге купљене средствима Министарства просвете, науке и технолошког развоја РС и добијене на поклон од издавача: Вукове задужбине, Прометеја, Матице српске, САНУ, Каироса Сремски Карловци, ЈРЈ Мој издавач, Службеног гласника, Српске књижевне задруге, Чувара, и од издаваштва РТС-а и Новости.

Окупљене је на почетку централне свечаности поздравио заменик председника општине Ковин Зоран Николић, изразивши задовољство због чињенице да је Скупштина општине Ковин прогласила „Дане ћирилице“ манифестацијом од значаја, што даје више простора да се негује и развија. У име организатора, госте је поздравио директор ОШ „Бора Радић“, Васа Симичић. Књижевница и просветни радник Љиља Вукић била је гост-песник. Посебне програме организовала је ковинска Библиотека „Вук Караyић“.

У просторијама огранка „Теофило Димић“ у Баваништу отворен је Руски кутак који заправо чине књиге на руском језику, дониране од пријатеља из Руске хуманитарне мисије за Балкан. Ковинска установа је одлучила да литературу на руском језику која је намењена деци пребаци у фонд огранка у Баваништу, зато што се руски језик, на територији општине Ковин, изучава само у ОШ „Бора Радић“.

Библиотека је, у сарадњи са удружењем и огранком Вукове задужбине у Баваништу, организовала промоцију Антологије дечјих радова  „Млади говоре“. Промоција је одржана у зборници ОШ „Бора Радић“у Баваништу. О Азбучнику српске духовности - како је називају приређивачи, говорили су др Миодраг Матицки, Вера Секулић, др Рајка Уљмански и уредница Вуковог читалишта, Љиљана Симић. На промоцији су своје радове прочитали неки од награђених учесника.У овом зборнику је објављено 264 од преко 10.000 литерарних радова приспелих током претходних шеснаест година на конкурс „Дани ћирилице“.

Поред изложбе најлепших радова, у школи је традиционално организована радионица керамике Михајла Петровића,  Негосава Павловић открила је тајне ткања, Вера Илић показала је како се преде, а вештину израде цветних букета приказали су ученици ССШ „Васа Пелагић“ из Ковина, они који то уче у оквиру образовних профила техничар хортикултуре и цвећар-вртлар. Део богате фолклорне традиције приказали су чланови КУД-а „Аца Обрадовић“.

В. Живков

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести