„ДНЕВНИК” У КОВИНУ Пристојан живот уз посао и спорт

Општина Ковин 4. октобра слави Дан општине, када ће у рад пустити нови објекат Хитне медицинске помоћи и физикалне медицине, вредан 40,8 милиона динара и површине 562 квадрата.
 Kovin Foto: V. Fifa
Фото: Ковин Фото: В. Фифа

Уређена је и Управна зграда болнице, као и део Психијатријске болнице у Ковину, којој је неопходно још доста улагања. То су само неке од многобројних инвестиција које реализује локална самоуправа.

У Ковин се годинама није улагало, те је било потребно уложити у све области, подићи инфраструктуру, омогућити младима пристојне услове за спорт јер, и када је у општини с око 33.000 становника све замрло, спорт је увек био на високом нивоу, каже за „Дневник“ председница општине Ковин Сања Петровић.

У протекле три године много је урађено на територији те општине: између осталог, отворена је Индустријска зона „Блок 119“, која је потпуно опремљена и завршена и има воду, струју, кишну канализацију, канализацију, саобраћајнице и расвету.

Фото: Центар Ковина Фото: В. Фифа

– Вредност инвестиције је 60,5 милиона динара и комплетна свота обезбеђена је из буџета Општине Ковин. Зона се простире на 16 хектара и одмах по окончању радова на њеном опремању закључен је уговор с индонежанском фирмом „Делта Дањуб“, која је отворила фабрику за производњу печурака (фабрику је „Дневник“ такође посетио, а текст о томе можете читати у неком од наредних бројева нашег листа, прим. аут). У току је проширење те фабрике. До сада је запослено око 250 људи и још 50 треба да ради када буде отворен нови део фабрике – каже градоначелница. – У исту зону 2016. године дошао је инвеститор из Румуније – „Александар багрем“ се зове фирма која је узела у закуп од Општине пола хектара и која се бави прерадом дрвета. У тој фирми је тренутно запослено 50 људи.

Фото: Председница општине Ковин Сања Петровић Фото: В. Фифа

– Уговором о купопродаји земљишта које је Општина потписала с инвеститором из Бугарске „Минимет комодитис“ почетком ове године, земљиште је отуђено да би била подигнута фабрика за завршну обраду челичних лимова. У њој ће бити упослено 300 људи – истиче председница општине Ковин.

Фото: Седиште Општине Ковин Фото: В. Фифа

Породична фирма „Премил“, која се налази у „Блоку 116“ Идустријске зоне, наспрам „Блока 119“, запошљава око 80 радника. Власник је из Смедерева, али се одлучио да фабрику подигне у Ковину.

– Због пословног амбијента који је врло погодан, али и одличне сарадње с Општином, отуђили смо парцелу тој фирми која тренутно проширује своју фабрику која се бави производњом хране за псе и мачке. У новом делу ће посао наћи још 150 људи – истиче Сања Петровић.

Ковин има десет месних заједница, од којих су две у самом месту Ковин, а остало су сеоске.

Фото: Хала за мале спортове у Ковину Фото: В. Фифа

– У капиталне инвестиције у нашој општини спада и завршетак Хале за мале спортове у Ковину. Вредност инвестиције је 47 милиона динара, плус само опремање хале, које је коштало шест милиона. Радови су извођени у три фазе, а новац обезбеђен из буџета Општине Ковин. Завршетком хале створени су услови за обједињени рад свих организација из области спорта у општини, укључујући и Спортски савез Ковин – каже Сања Петровић. – Хала у приземљу обухвата салу за тренинг, теретану с гардеробером и тушевима, пословни простор с три локала, просторију с најмодернијим апаратима за мерење припремљености спортиста и бифе, док су на спрату галеријски простор и просторије за Спортски савез.

По новом Закону о спорту, Ковин је био у обавези да формира спортску установу, тако да је данас у Хали за мале спортове смештен и Спортски савез општине Ковин.


Фото: Гради се затворени базен у Ковину  Фото: В. Фифа

Пуном паром на Шљункари

У Ковину се гради затворени базен, чија је вредност процењена на 650 милиона динара.

– Завршена је прва фаза, која је коштала 78 милиона динара, за шта смо издвојили новац из буyета, а полуолимпијски базен имаће све пропратне садржаје, спортске терене, теретану, бунгалове, мобилијар за децу и рекреацију, пешачке и трим-стазе, простор за камп-кућице, ресторан капацитета 300 места и уређене плаже. Циљ је да се та атрактивна локација на такозваној Шљункари, која је вештачко језеро, развије у модеран туристички и спортски комлекс – каже Сања Петровић, и додаје да се надају помоћи виших нивоа власти путем конкурса да у наредне две године заврше тај пројекат, који је један од приоритета.

На истом локалитету направљени су спортски терени за кошарку, одбојку и тенис, а локација у шуми, на самом језеру, свакако ће оживети изградњом базена, где и сада, иако нема инфраструктуре, неретко бораве кампери због изванредне природе.


– Та сала је од изузетног значаја јер имамо око 2.000 регистрованих спортиста и око 400-500 рекреативаца, што је за нашу општину прилично значајан број. Ковин се издаваја по питању спорта баш из тог разлога што је, у тренуцима када су замрле привреда, култура, трговина, у којој се куповало само оно што се мора, спорт увек био на завидном нивоу по броју људи који су желели да се њиме баве, и ту се није осетило ништа лоше. Ковинци просто воле спорт – напомиње Сања Петровић. – Осим тога, завршено је уређење свих спортских терена и објеката на територији општине, чија је вредност била 26 милиона динара.

Реконструисан је и кошаркашки терен испред Хале за мале спортове, новом модерном подлогом и таблама од плексигласа са зглобним обручима. Вредност инвестиције је два и по милиона динара, а финансирао ју је Покрајински секретеријат за спорт. Реконструисана је и Хала за спортове у оквиру Основне школе „Ђура Јакшић“.

Маша Стакић

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести