„ДНЕВНИК” У ВРБАСУ Дневно и 16 позитивних,  има све више млађих

ВРБАС: Општина Врбас увела је ванредну ситуацију на основу препоруке Института за јавно здравље Војводине који је истакао да су се за то стекли услови, јер према речима председник привременог органа општине Врбас Милана Глушца важе за потенцијално жариште.
korona kovid vrbas fifa
Фото: Дневник/ В. Фифа

- Ванредна ситуација у општини Врбас би требало да траје најмање 14 дана и до пада броја позитивних случајева на 100.000 становника- каже Глушац. –На територији општине Врбас имамо 115 случајева који имају симптоме коронавируса, али нису сви позитивни на тесту. Јављају се људи са различитим симптомима и до сада имамо 49 хоспитализованих, од којих један део и даље чека резултате теста. Они су под различитим терапијама у Ковид болници у Врбасу и важе за „лакше“ пацијенте, док се тежи случајеви шаљу у Инфективну клинику у Новом Саду.

Глушац апелује на грађане који имају симптоме коронавируса да се јаве у ковид амбуланту у Врбасу која се налази при Дому здравља „Вељко Влаховић“, где ће бити прегледани и упућени након резултата где је даље потребно, било да је реч о кућном или болничком лечењу.

Фото: Дневник/ В. Фифа

- Дневно се тестира до двадесетак људи, у зависности колико се пацијената јави, а у претходном периоду имали смо и 22 случаја који су тестирани, али и 13, 15. Дешава се и да имамо по 15 позитивних дневно, што је свакако алармантна ситуација, али још увек под контролом- напомиње Глушац и истиче да Врбас има регионалну општу болницу у коју гравитирају и грађани из суседних општина, који се такође тестирају и улазе у статистику.


Нема пацијената на респиратору

У врбаској  болници има 10 респиратора, али на сву срећу, још увек нема пацијената којима су потребни, каже за наш лист председник привременог органа општине Врбас Милан Глушац.

- Највећа бојазан је за докторе и медицинске сестре који су почели да обољевају и то је један од великих проблема, те апелујем на грађане, да не би дошло до колапса комплетног здравственог система, да се све мере поштују- наглашава Глушац. –У Дому здравља „Вељко Влаховић“ Врбас немамо ниједног оболелог здравственог радника, што је важно јер је то примарна заштита и први одбрамбени зид, док је у ковид болници четворо медицинара позитивно на коронавирус.


Наша екипа је током јучерашњег дана у Врбасу обишла Ковид амбулату при Дому здравља “Вељко Влаховић”, где смо затекли неколико грађана који су чекали да их прими лекар и да, уколико имају симтоме инфекције коронавирусом, буду упућени на тестирање и снимање плућа рендгеном. Лекари су нам потврдили да је ситуација забрињавајућа, јер се из дана у дан бележи све више случајева, да је у четвртак код чак 16 грађана дијагностификована упала плућа, те да се све више младих јавља с тешком клиничком сликом, што до сад није био случај. Како смо сазнали лекари раде 24 сата, а у Ковид амбулату јављају се пацијенти који сумњају да су заражени коронавирусом, након прегледа лекар их шаље у лабораторију како би се урадио брзи тест, кртвна слика и рендген плућа. Уколико се установи са су позитивни на присуство вируса шаљу их на Грудно одељење или за Нови Сад.

Грађани Врбаса се слажу да су највероватније неодговорно понашање и неадекватна заштита од инфекције кумовали порасту броја заражених. Током шетње дуж главне улице приметили смо да старији углавном носе маске, па чак и рукавице, да у већину објеката може ући само један грађанин и да је на њима истакнуто обавештење, али и да је већина кафића била пуна углавном младих без маски. Врбашани с којима смо разговарали нису крили  бригу што се њихов град нашао на мапи жаришта.

Фото: Дневник/ В. Фифа

- Сви причају да је већи број грађана заражен јер је од почетка месеца организовано неколико свадби  с много гостију - казао је С. Г. који крај пута продаје свеже воће и поврће додавши да епидемија коронавируса није утицала на продају. -Ипак, од када су надлежни саопштили да се повећао број заражених особа све више грађана се придржава препоручених мера. Приметио сам да у кафићима скоро нико не носи маске, али их на неки начин разумем, јер је прилично незгодно пити пиће или јести и непрекидно скидати и стављати маске.

Његова суграђанка Мира Ј. пак сматра да морамо бити храбри, свесни ситуације и да бринемо о себи и другима.

- Страх паралише имунитет, не смемо да се отуђимо једни од других али морамо бити обазриви - истиче Мира. - Надлежни нису требали нагло да попуштају обавезне мере и да их преиначе у препоруке, већ су морали рачунати на то да се наш народ уколико не мора неће придржава прописа. У Врбасу су организоване свадбе, матурске вечери, прославе пунолетсва... опустили смо се. Сви мисле “неће корона на мене”, али изгледа да се сваком може догодити. Старији су у највећем страху и не друже се толико, јер се плаше да се не заразе од особе која нема никакве симптоме.

Према речима Милана Глушца, као и у претходном периоду, у првом таласу грађани Врбаса били су изузетно дисциплиновани, али и сада се придржавају мера.

- Сви морамо водити рачуна о себи и другима да би спречили ширење вируса и мислити на здравствене раднике којима дугујемо велику захвалност, како би смањили притисак на њих и могућност ширења заразе- каже први човек врбаске општине.

Фото: Дневник/ В. Фифа

Грађани из околних општина долазе у врбаску болницу, те до испуњења капацитета, тврди Глушац, не морају на даље лечење у Нови Сад, уколико нису тежи случајеви.

-Уколико буде неопходно формираћемо и нове капацитете за пријем пацијената, али се надамо да до тога неће доћи - наглашава Глушац.

У Врбасу је четрдесетак пацијената у ковид болници, 13 са територије њихове Општине је у Инфективној клиници у Новом Саду, а око 120 људи налази се у изолацији, односно на лечењу код куће.

С. Ковач

М. Стакић

Фото: В. Фифа

 

Додатне мере и пре увођења ванредне ситуације

И пре увођења ванредне ситуације, Врбас је био окарактерисан као жариште, те су уведене додатне мере- укинута окупљања кад је реч о спортским и културним манифестацијама, те одлучено да на отвореном простору може бити највише до 50 грађана, а у затвореном 10, ограничен је рад угоститељских објеката до 20 часова, што су све препоруке Института за јавно здравље, а затворени су и летњи базени.

Фото: Дневник/ В. Фифа

- Редукован је рад Предшколске установе и смањени су капацитети, а родитељима који раде у јавним предузећима и установама и који немају коме да оставе децу на чување, дозвољен је рад од куће, али и свим хроничним болесницима. Посебно смо обратили пажњу на родитеље са децом млађом од 12 година, те уколико један родитељ ради, другом је дозвољен рад од куће- каже Глушац. –Покрили смо све мерама, а уколико буде било потребе, попуштаћемо или пооштравати мере, зависно од ситуације.

EUR/RSD 117.1484
Најновије вести