Ђорђе Јамушаков објавио нову књигу о нумизматици

БАЧКА ПАЛАНКА:  На традиционалном сајму колекционарства у Бачкој Паланци, некако спонтано промовисана је нова књига Ђорђа Јамушакова „Метални новац на тлу Војводине кроз векове”.
д
Фото: Dnevnik.rs

Пре ове књиге аутор, а важи за једног од најбољих познавалаца нумизматике на просторима Србије и региона, Јамушаков објавио је 25 књига из ове области.

Нова књига има 250 страница, богато је илустрована фотографијама металног новца, штампана је у Славонском Броду. Аутор каже да је ова књига мало другачија од других, јер у њој има више историје, објашњавања времена у коме су поједини новчићи настајали и били у оптицају, односно више је едукативног карактера, јер није намењена искључиво нумизматичарима.

- У последњих 2.500 година нема ни једног новца који је кован, а који није био овде, односно у ширем смислу на простору Војводине, у оптицају - поред осталог каже Јамушаков. - Ту је новац из времена Келта, Грка, Римљана, Византије, Мађарске, Турске, средњовековне Србије и Хабсбуршке монархије. Први метални новац (према данашњим појмовима о кованом новцу у облику металне плоче округлог облика) израђен је у малоазијској краљевини Лидији. Тај новац је био овалног облика ливен од електрума, природне мешавине сребра и злата вађених из пешчаних наноса малоазијских река Хермос и Пактол. Кује га 550 година пре нове ере последњи и најбогатији краљ Лидије Крез. Морао је златом плаћати најамничку војску са којом је кренуо у освајачки поход на Персијско царство.

Нумизматичар каже да је одлучио, и то пренео својим најближима, да ће као легат Матици српској оставити вредну колекцију келтског и предмонетарног новца

Тема о металном новцу на тлу Војводине, је веома обимна, каже нумизматичар. Књига читаоцу нуди хронолошки приказ металног новца  који је у дугом периоду, од шестог века пре н.е. па до половине 20. века, био на тлу садашње Војводине, са кратким подацима о народима и властодршцима који су у протекла два и по миленијума тај новац исковали.

Јамушаков важи за великог познаваоца вредности старог кованог новца. Скромно каже да из главе може да препозна скоро 3.000 новчића и процени њихову тренутну вредност. Има вредне колекције, али има и планове. Каже да је одлучио, и то пренео својим најближима да ће као легат Матици српској оставити вредну колекцију келтског и предмонетарног новца.

М. Суџум

 

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести