Друштво „Изида” посвећује се одраслим особама са сметњама у развоју

ФЕКЕТИЋ: Председница Друштва за заштиту мајки и деце „Изида” из Фекетића Јулијана Пап каже да сада имају два стручна сарадника - дефектолога и психолога у редовном радном односу, док педагог долази два пута недељно.
izida 1
Фото: Дневник (Р. Хаџић)

– Отворили смо и рани третман деце у нашој општини, услугу коју до сада нисмо имали. То неће бити лиценцирана услуга, али да нам је потребна говори и чињеница да чим смо почели, већ смо имали два корисника – каже Јулијана. – Када је реч о Дневном боравку за одрасла лица, желимо да то буде лиценцирана услуга социјалне заштите, за шта смо и поднели захтев.

Она појашњава да је школа обезбедила кроз инклузивну наставу услуге за децу, док је након 18 године све теже.

– Дневни боравак је предвиђен за кориснике од 18 до 64 године. Са стручним радницима сада можемо за да примимо само 10 корисника и морамо направити правилник чекања који се ради бодовањем. Имамо више заинтересованих, али једноставно не можемо примити кориснике док не обезбедимо још једног сарадника или медицинску сестру, у том случају могли би да пружимо услугу за 15 корисника – каже Пап.

Она истиче да сада испуњавају све услове за добијање лиценце, али да су пуно ствари морали да ураде како би задовољили стандарде.

– Била нам је санитарна инспекција и по њиховом налогу морали смо да испунимо и обезбедимо све здравствене стандарде. Све се гледа до детаља, те смо отворили у кухињи и шалтер прозоре, посебна врата за сервирку, на сваких шест месеци мора се добити нова санитарна књижица након контрола. Увели смо противпожарну заштиту у ванредним ситуацијама – наводи Јулијана Пап. – Обезбедили смо громобран што је велики посао и кад је реч о самој папирологији, али и изради пројекта и посао смо успели да урадимо због иностране донације.

Фото: Дневник (Р. Хаџић)

Објекат је очишћен, окречен, у чему им је помогла Општина Мали Иђош, а рок за отклањање грешака био је само 15 дана, што су и успели да ураде.

– Општина преко јавне набавке обезбеђује плату, лични доходак или хонорар за три стручна сарадника „Изиде”. Морали смо да уведемо партиципацију корисника која износи око 2.000 динара месечно, али без помоћи наше општине чак ни са партиципацијом, не би имали новац за раднике, тако да нам помоћ пуно значи – напомиње Јулијана Пап. – Породице нису у могућности више да плаћају. Родитељи су на самом почетку отварања „Изиде” били активнији у нашим радионицама, радним акцијама и другим активностима, међутим, ситуација је данас другачија и не зато што неће, већ из разлога што су наши корисници били млађи, па и њихови родитељи, те данас ипак не могу да се крећу као раније.

Она каже да су родитељи корисника данас у годинама када теже обављају чак и своје задатке по кући.

– Знају да нам пошаљу yак спанаћа и 20 јаја да би припремили ужину и то је добро, јер нам је свака помоћ добродошла – каже Пап. – Међутим, имамо старијих корисника од 60 година који више немају родитеље, или имају једног. Највише корисника има 40, 50 година, те нам је то и просек, јер имамо двоје, троје млађих и остали су старији.

Из године у годину само село Фекетић се све више отвара према „Изиди”, те корисници учествују у свим дешавањима и свечаностима.

– То је јако добро и за то је заслужан цео тим, јер уколико ја водим дете код лекара, неко други мора да уради посао, па се допуњујемо сви колико је потребно – каже Јулијана Пап.

М. Стакић

ПројекатОстваривање јавног интереса у Малом Иђошуреализовала је ДВП Продукција, а суфинансира Општина Мали Иђош. Ставови изнети у подржаном медијском пројекту нужно не изражавају ставове органа који је доделио средства.

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести