Дванаест породица стекло куће

БАЧ: У оквиру Регионалног програма стамбеног збрињавања 12  избегличких породица добило уговоре за куповину сеоских кућа са окућницом, а 21 породица уговоре за доделу пакета грађевинског материјала.
U Opštini Bač izbeglicama svečano uručeni ugovori Foto: Opština Bač
Фото: У Општини Бач избеглицама свечано уручени уговори Фото: Општина Бач

Новац у износу од 143.000 евра за куповину 12 кућа и 171.000 евра за  21 пакет грађевинског материјала обезбеђени су из донаторског Фонда Регионалног стамбеног програма, преко Банке за развој Савета Европе.

У локалној самоуправи Бача рекли су да су избегличке породице могле да купе куће у вредности до 9.500 евра, с тим што су могле да разлику у цени доплате, уколико су нашли кров над главом скупљи од  9.500 евра. Куће се налазе у свим селима на подручју општине.

Осим куповине кућа, обезбеђен је 21 пакет грађевинског материјала за породице које већ имају куће

У погледу грађевинског материјала комисија из општине обилазила је избегличке породице, које већ имају куће, и на основу потреба процењивала колико им је потребно материјала ради адаптације. На основу те процене купован је грађевински материјал, али та вредност није смела да премаши 9.000 евра прерачунатих у динаре.

На подручју Општине Бач речено је у локалној самоуправи има још 15–16 лица са избегличким статусом и без решеног стамбеног питања. Ова општина је 1996. године имала на евиденцији 1.736 избеглих лица, али су се многи од њих раселили у друге општине.

Приликом уручења уговора уприличена је свечаност на којој су се корисницима обратили председник Општине Бач, Борислав Антонић, помоћник комесара за избеглице и миграције Републике Србије Иван Гергинов и директор Фонда за пружање помоћи избеглим, прогнаним и расељеним лицима Душко Ћутило.

Овај заједнички вишегодишњи програм Републике Србије, Босне и Херцеговине, Црне Горе и Хрватске спроводи се у намери да обезбеди трајна стамбена решења за најугроженије избегличке породице у све четири земље, од којих је највећи број управо овде у Србији. Програм се спроводи уз подршку ОЕБС-а и УНХЦР-а и Банке за развој Савета Европе.Финансиран је највећим делом новцем донатора из ЕУ, који су уједно и највише обезбедили новца, затим Сједињених Америчких Држава, Немачке, Норвешке, Швајцарске, Италије, Данске, Турске, Луксембурга, Шпаније, Кипра, Чешке, Мађарске, Румуније и Словачке.

З. Делић

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести