Ентузијасти Удружења „Зелентарка” из Мола чувају природу

МОЛ: У две акције чланови удружења за заштиту животне средине „Зелентарка“ из Мола припремају се да ових дана на више локација у Молу и Ади засаде 600 садница разног дрвећа.
1
Фото: Удружење "Зелентарка"

Саднице је обезбедила локална самоуправа , а садиће се тополе и храст на Штранду, у Рекреационом парку у Молу и на Молском великом путу.

- Поред садница које обезбеди локална самоуправа и сами смо се побринули да однегујемо младице храста. Сакупљали смо жир и посејали, па су приспеле за садњу јер су саднице за две и по године достигле висину метар до метар и по - истиче председник Удружења „Зелентарка“ Ференц Баић. 

Ентузијасти „Зелентарке“ највише пажње посвећују едукацији деце кроз разне акције, јер како наглашава Баић, приоритет им је да се обухвати што више младих, да би схватили значај и водили бригу о очувању средине у којој живе.

Активисти удружења које постоји девет година, у минулим сезонама засадили су око 4.500 стабала на подручју Мола и целе ађанске општине. Баић напомиње да се приликом садње прве године обавезно залива посађено, да би се саднице примиле.

- Управо смо имали за ученике трећег и четвртог разреда Основне школе „Новак Радонић“ едукацију о заштити птица. Приказали смо им кућице и хранилице за птице које они и сами могу уз помоћ родитеља да направе и поставе у природи. Настојимо да утичему да децу јер их треба учити од малена да треба да се брину о заштити птица и природе. Сличне активности имамо у вртићима Установе за предшколско образовање и васпитање „Чика Јова Змај“ и Основној школи „Чех Карољ“, а укључени су и средњошколци Техничке школе у Ади - каже Баић. 


Хранилишта преко целе зиме

Птичији парк је посебан кутак који негују чланови „Зелентарке“. Налази се између насеља и Тисе. Тај багрењак који су подигли на два хектара, постао је вредно станиште птица, где је постављен већи број кућица и хранилишта. Неопходна зрнаста и друга храна за птице и дивљач обезбеђује се и поставља сада уочи зиме, јер им је у зимском периоду подршка најпотребнија.

- У нашу шумицу осим птица долази и дивљач, тако да мислимо на њих како да што лакше преброде зиму. Постарамо се током јесени да на време почнемо са храњењем птица, како би се прилагодиле и навикле где могу да нађу храну, што је јако битно, јер ако се почне са храњењем мора се то чинити континуирано у хладнијим данима све до пролећа, док се не снађу када буде више хране у њиховом окружењу - указује Баић.


Птичији парк је иначе било напуштено земљиште зарасло у шибље, трску и коров, па су песковити терен волонтери „Зелентарке“ уредили и започели пошумљавање 2013. године, садницама багрема добијеним из расадника Лазе Стојановића из Аде. Баић напомиње да су се определили да подигну багрењак, да би користи имали и овдашњи плечари, јер је цвет багрема добар за медоносну пашу пчела.

На подручју Аде и Мола постављено је више едукационих табли да би се грађанима скретала пажња и утицало на значај очувања природе. У рад „Зелентарке“ укључено је око 40 заљубљеника у природу, разних узраста. Поред добре сарадње са образовним установама она се успешно остварује са Омладинском задругом из Аде, Удружењем пензионера из Мола и Клубом пензионера из Аде и сви се када је за то прилика одазивају на акције.

- Општина Ада је приметила наше активности тако да нам доста помаже, а према могућностима помажу нам и месне заједнице. Прискачу у помоћ и наши пољопривредници и предузетници. Није реч само о финансијској подршци, него када је неопходно испомажу својом механизацијом. За потребе пошумљавања локална самоуправа нам је купила бушилицу за копање рупа, што знатно олакшава посао на садњи дрвећа - сазнајемо од Баића. 

„Зелентарка” је у ађанској општини препозната као једно од удружења које се труди и даје максимум да спроведе зацртане програме битне за заштиту животне средине, па је успело да добије своје просторије, а зграду у којој је седиште удружења, активисти су највећим делом обновили и уредили добровољним радом.

М. Митровић

EUR/RSD 117.1627
Најновије вести