Јако невреме рушило дрвеће по Сомбору

СОМБОР: Пољопривредници из села смештених северно од Сомбора сигурно се неће жалити што је на њихове њиве, на такозваним „вишим теренима“ Риђице, Станишића, Растине и Гакова у уторак на ноћ пало преко 15 литара кише по квадратном метру.
1
Фото: Хитно су морале да интервенишу екипе комуналаца из „Зеленила”

Ипак олујни ветар који је пратио овај кијамет, оставио је трага у самом Сомбору.

Сомборске улице, са својим познатим зеленилом, које је у највећем броју случајева дотрајало, након сваког сличног невремена прекривене су попадалим гранама и стаблима. Тако се у Коњовићевој улици срушио столетни бођош, дрво копривића по којем је ова варош позната и чија врста чини највећи проценат од укупно око 18.000 стабала урбаног зеленила.

Током десетоминутног олујног невремена, око пола девет увече, дрво бођоша се срушило и пало на коловоз, тако да је онемогућило одвијање било каквог саобраћаја, али су интервентне екипе овдашњег Јавног комуналног предузећа „Зеленило“ експресно изашле на терен и отклониле последице пада разгранатог гигантског дрвета.  Узрок ломљења стабла у Коњовићевој улици, уосталом као и у већини претходних, врло честих случајева, како оцењују стручњаци, највероватније је његова дотрајалост, али и натопљеност влагом, што га је умногоме отежало, па је било склоније пуцању и паду.

Столетни бођош, дрво копривића по којем је сомборска варош позната чини највећи проценат од укупно око 18.000 стабала урбаног зеленила

Док су ратари, повртари и воћари села на Телечкој висоравни, због евидентног дефицита влаге, жељно дочекали падавине, Сомборцима није пријао појачани ветар који је почео да дува  у уторак 20.36, а његови најјачи удари, када је и категоризован у олујни, трајали су нешто више од десет минута, тачније од 20.43 до 20.59 сати. Брзина ветра тада је достизала и 18,5 метара у секунди, односно нешто преко 66 километара на час, а како су кишоносни облаци, придошли са севера, из Мађарске, постепено губили на снази, на сам град пало је нешто мање кише него у случају села, па су градске улице биле зимски „освежене“ са десетак литара воденог талога по квадратном метру.

М. Мћ

EUR/RSD 117.1627
Најновије вести