Кикинда - град с највише сертификованих занатлија у Војводини

КИКИНДА: Покрајински секретар за привреду и туризам, др Ненад Иванишевић и Урош Кандић, државни секретар у Министарству трговине, туризма и телекомуникација, посетили су познату кикиндску предузетницу Мирну Рацков.
z
Фото: kikinda.org.rs

Како се наводи на сајту Града, занатску радњу једине жене у Србији која има регистровану радњу за производњу кожних опанака и сертификат Министарства економије и регионалног развоја за старе занате обишли су још и Никола Лукач, градоначелник Кикинде и Станислава Хрњак, покрајинска посланица.

Жеља да се очувају стари занати посебно је изражена у Војводини, док је Кикинда, слободно се може рећи, седиште старих заната у Покрајини. Ресорно министарство је у претходном периоду определило више од 45 милиона динара, а улагање државе у очување старих заната почело је 2013. Ово су нископрофитне делатности, а у многим случајевима и непрофитне, али су веома битне за очување културне, материјалне и нематеријалне баштине у нашој земљи. Зато ће републичке, покрајинске и локалне инстанце и у наредном периоду повести рачуна о заштити старих заната, потврдио је Кандић и открио да са мађарским колегама припремају пројекат прекограничне сарадње.

Средствима ЕУ, нагласио је Кандић, реактивираће оне занаталије који су због кризе изазване пандемијом прекинули своје делатности, а планирано је и покретање портала о старим занатима.

Фото: kikinda.org.rs

Захваљујући пројекту ресорног министарства, лане ми је омоћено запошљавање радника на шест месеци. На конкурсима Покрајинског секретаријата за привреду и туризам ранијих година добијала сам средства за репроматеријал и куповину машина. Покушаћу и ове године да дођем до средстава. Нама који се бавимо старим и уметничким занатима најпотребнији је репроматеријал. Без помоћи Републике и Покрајине тешко да бисмо опстали, казала је Рацков.

Надовезао се Иванишевић и изразио спремност надлежних да поједноставе формалности и конкурсну документацију колико год је то могуће.

Фото: kikinda.org.rs

Планирамо да у Новом Саду окупимо све добитнике средстава на конкурсима, како бисмо поразговарали о конкретним проблемима који их муче. Желимо да им помогнемо како би још боље пословали. Лане смо определили шест милиона динара за подршку старим и традициналним занатима, а не мања средства планирамо и у 2022. години, изјавио је Иванишевић и нагласио да у Војводини туристичке манифестације не могу да се замисле без оних који се баве старим занатима.

Приликом посете опанчарки Мирни Рацков, могло се чути да је Кикинда град са највише сертификованих занатлија у Војводини.

То је знак да вредни људи овде чувају традицију, обичаје и културу. Њихове вредне руке стварају производе који су цењени на домаћем и иностраном тржишту. Град Кикинда наставиће да пружа помоћ предузетницима, поручио је Никола Лукач, градоначелник Кикинде.

EUR/RSD 117.1205
Најновије вести