Ласло Фејеш из Кањиже, војвођански шампион  у решавању укрштеница

КАЊИЖА: За пензионера Ласла Фејеша из Кањиже заиста не нема нерешивих укрштеница. Наиме, он је недавно на трећем војвођанском такмичењу, које је приредило Удружење „Генерација”, освојио прво место у конкуренцији чак 60 учесника.
1

 Госпон Лацика не скрива задовољство што је баш његово домицилно и еснафско друштванце покренуло то надметање, које има све бојније присталица по многим војвођанским местима, а долазе им и комшије из Мађарске.

Члан оцењивачког жирија Јанош Теке из Сенте објашњава да пријављени имају 90 минута да постигну што бољи резултат, а није најуспешнији онај ко најбрже испуни укрштеницу, већ онај ко има и најмање грешака, што може бити пресудно. Управо се тако и догодило ономад: три учесника имала су само по једну словну грешку, али, пошто је Фејеш утрошио најмање времена, проглашен је за шампиона.

– Решавам укрштенице још од малих ногу – прича Фејеш. – Када сам ишао у шести разред осмољетке, освојио сам прво место на једном школском такмичењу и за награду добио флашицу мастила, што ми је тада причинило неописиву радост. Наставио сам потом и у средњој школи, касније, док сам био запослен, направио сам баш подужу паузу од преко три деценије, али одласком у пензију вратио сам се својој старој и великој занимацији.

Савладава их и на мађарском и српском језику, али је, ипак, успешнији на матерњем, пошто на српском има и доста турцизама који му нису довољно познати. Свака укрштеница је за њега нови изазов, који захтева потпуну посвећеност.

– Да се одржи форма, треба их стално решавати, не оне најпростије и једноставне, него баш италијанске, које су најтежи облик – напомиње Фејеш. – Тако сада знам имена и најмањих села у Мађарској и Србији, имена историјских личности, разне специфичне изразе, латинске изреке и много тога још.

С поносом истиче да као пречицу никада не користи помоћ паметног телефона или компјутера, што одавно мозгање чини једноставнијим и бржим.

– Таквим приступом изазов и драж нису потпуни, онакви на који сам се навикао још од детињства. Уместо савремених технологија, где се до непознате речи може доћи једним или два клика на интернету, на „Гуглу” или неком другом претраживачу, ако нешто не знам, у руке узимам лексиконе, енциклопедије или речнике, па копам и увек нешто ново узгред научим – каже Фејеш, који не дозвољава да му се мождане вијуге успоре.

М. Митровић

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести