Локалне самоуправе на пословном форуму у Будимпешти

КИКИНДА: Челници шест локалних самоуправа Севернобанатског управног округа привредне и инвестиционе потенцијале представили су на српско-мађарском пословном форуму, који је приређен у амбасади Републике Србије у Будимпешти.
Otvaranje srpsko-mađarskog poslovnog foruma u Budimpešti/M. Mitrovic
Фото: Отварање српско-мађарског пословног форума у амбасади Србије у Будимпешти/М. Митровић

Ово је је један у низу пословних форума, који је Амбасада Србије у Будимпешти приредила у сарадњи са Севернобанатским упрваним округом са седиштем у Кикинди и Трговинско-индустријском комором из Будимпеште.

На могућност интензивирања привредне сарадње и привлачење инвеститора из Мађарске указали су амбасадро Србије у Будимпешти Раде Дробац, саветник за привреду у амбасади Србије Ото Кишмартон, као и челнициТрговинско-индустријске коморе Будимпеште Габор Чолто и Миклош Борнемиса.

Истакнуто је да Севернобанатски округ са нешто више од 150.000 житеља у граду Кикинди и општинама Кањижа, Сента, Ада, Чока и Нови Кнежевац, развијеном пољопривредом, машинском, хемијском и хемијском индустријом, развијеном друштвеном надградњом, богатим култуним и градитељским наслеђем, ова погранична регија која се наслања на земље ЕУ Румунију и Мађарску, представља изузетан потенцијал за налажење улагача у економски развој и друге видове сарадње.

Члан Градског већа Кикинде за инвестиције и локални развој Саша Танацков, нагласио је да је Кикинда као град и центар Севернобанатског округа изузетно заинтересована да привуче инвеститоре и из Мађарске, којих до сада није било.

Привреда Кикинде је била извозно оријентисана још из периода бивше Југославије, пре свега на западно тржиште, а према речима Танацкова стручна становништво и радна снага је научена да ради по принципима и стандардима развијених западних земаља, те управо има прилива страних инвестиција Француске и Италије, а долазе за потребе индустрије моторних возила. Фабрику гради италијанска компанија са светски познатим брендовима у текстилној индустрији “Калцедонија” на површини од преко 4.000 квадратних метара.

Италијански “Зопас” у погонима у Кикинди већ упошљава око 550 људи и гради нови фабрику на површини од 6.500 квадрата, док је француски “Мекафор”  изградио фабрику површине 4.500 квадрата и почео да ради.

– Сигурно је да су инвеститори који су већ стигли у Кикинду значајан замајац, да већ утичу и утицаће на животни стандарда у Кикинди – оцењује Танацков. - Ми смо индустријски центар са нагласком на металску индустрију, посебно на индустрију моторних возила, али видимо да постоји простор за привлачење улагача у прехрамбеној индустрији где наше две компаније траже стратешке партнере. Знамо да многи наши грађани посећују Мађарску због бањског и велнес туризма, а Кикинда има могућност да понуди јавно приватно партнерство потенцијалним инвеститорима, да у једној еколошкој оази, која се налази у непосрендој близини самог центра града заједничким снагама сагради спа и велнес центар, по угледу на постојеће каквих има на југу Мађарске у Макоу, Сегедину и Морахолому – каже Танацков.

Фото: Челници локалних самоуправа Севернобанатског округа у Будимпешти/М. Митровић

Он је додао да је потенцијал Кикинде да се на 94 хектара налазе већ изграђени спортски комплекси, отворени и затворени базени, спортске дворане, фудбалски стадион и терени за разне спортове.

–  Онај ко би се одлучио да у овом сегменту развоја уложи новац код нас имаће прилику да већ један комплетан садржају надогради и освежити трендовима који су у овом моменту у свету туризма занимљиви – наглашава Танацков.

Председник кањишке општине Роберт Фејстамер наглашава да имају добру сарадњу са Мађарском, вероватно и због чињенице да у овој средини 87 посто становништва су Мађари, тако да су подстицаји за унапређење сарадње увек добро дошли, јер могу на матерњем језику да се договара.

– Мислим да и у сфери бизниса, боље се разумемо, а с друге стране можемо овде у пракси да погледамо каква је понуда и које су могућности, односно на који ниво је дошла Мађарска и где би ми могли да стигнемо са њиховом стручном сарадњом или финансијском подрушком – додао је Фејстамер, подсећајући на значајну сарадњу која се већ остварује средсвима која је обезбедила Влада Мађарске посредством Фондације “Просперитати”, па су управо пре недељу дана у Кањижи две фабрике “Генеза” и “Керамика Кањижа” оснажене укупним улагањима од 8,3 милиона евра.

Локалне самоуправе Кикинде, Кањиже, Сенте, Аде и Новог Кнежевца нуде улагачима могућности да улажу у индустријским зонама, са уређеном инфраструктуром или које се управо опремају. Председник ађанске општине Золтан Билицки додаје да располажу опремљеном индустријском зоном са неопходном инфраструктуром, а са друге стране локална самоуправа може дати свој допринос у повезивању са партнерима из Мађарске. У Сенти је од улагаче из Мађарске присутна компанија “Тиса ципе”, чија фирма “Тиса аутомотиве” је до сада инвестирала око шест милиона евра, па у фабрици у сенти упошљава око 1.600 и Бечеју око 500 људи. Члан Општинског већа Сенте Виктор Варга наглашава да Сента има изузетне могућности јер располаже И међународном луком на Тиси, железницом и другим погодностима.

Текст и фото: М. Митровић

И екологија у зениту сарадње

У разговору челника наших општина и домаћина из Будимпеште, посебно су разматране могућности на конкурисању за пројекте из области заштите животне средине, које ће се финансирати или суфинансирати из инвестиционих извора Мађарске, као и развој већ успостављене сарадње у овој области у функцији развоја туризма. Сарадња у овој области се већ одвија, а као пример наведена је сарадња са општинама Ада, Чока, Апатин и Нови Бечеј, па су тако обезбеђена средства за израду пројеката за пречистаче отпадних вода, што је такође за локалне самоуправе значајна подршка.

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести