Ловци из Алибунара муку муче с предаторима, пожарима и смећем

АЛИБУНАР: Бенефити бављења ловом су вишеструки, почев од одржавања и опстанка еко-система, одстрељивања предатора до повратка савременог човека у природу, каже председник Удружења ловаца „Срндаћ” Алибунар Душан Дакић.
д
Фото: Дневник/В. Фифа

- Лов је само једна копча која везује неке људе, да ли је то љубав према оружју, природи - каже Дакић, тврдећи да је сам више дивљачи убио колима, него пушком. - Бенефит је и враћање човека природи, бар је то моја визија, јер се човек удаљио од ње, сви смо се затворили у куће, па нам лов дође као бег из свакодневног живота.

Будући да је лов врста хобија, од љубави према њему, али и дубине yепа, зависи колико ће као спорт бити скуп.

- Може да буде скупо ако се бавите таквим ловом да желите да одстрелите капитаног јелена, а то се све плаћа, сам улазак у таква ловишта је релативно скуп, а нико вам не гарантује да ћете нешто упуцати. Такође, имате пушке од 100 до 40.000 евра. То је све љубав, па су неки спремни да жртвују више - каже наш саговорник.

Ловиште „Средњи Банат” обухвата површину од око 52.000 хектара и дели се на северни и јужни део. Како Дакић каже, југ је много бољи јер обухвата ободе и део Делиблатске пешчаре, те и високу и крупну дивљач, док се на северном делу лове фазани, зечеви, лисице и евентуално срнећа дивљач.

- Последњих година имамо велики проблем због предатора, превасходно са шакалима, који нападају јагњад, улазе у живинарнике. Имамо бројне акције чишћења терена, односно смањења њихове популације, али је проблем у томе што се ти дивљи пси брзо размножавају и нападају у чопору - истиче Дакић.

Осим предатора, ловци из општине Алибунар муку муче и са онима који пале стрњике и бацају смеће по атарима.


У јануару опет на банатску лисицу

Ловачко удружење „Срндаћ” традиционално већ скоро две деценије организује у јануару „Лов на банатску лисицу”. Током те манифестације посета буде на завидном нивоу, па уме да се скупи и око 500 ловаца из Србије, региона и иностранства. Због пандемије коронавируса, овај догађај је био обустављен, али се очекује његово обнављање већ почетком наредне године.


- Код нас стално дува ветар и онда се праве додатни проблеми, од ватре угину младе јединке, што је један од разлога зашто се смањила популација зечева - наглашава председник удружења. - Такође, пољопривредници су у канале често бацали амбалаже од хербицида, али то се сад ређе дешава, мада и даље постоје неодговорни појединци. Исто тако, Банат је познат по томе што нема шумских засада, само два одсто, а минимум је пет. Општина и ЈКП „Универзал” се боре против тога, па смо тако недавно засадили око 3.600 стабала, међу којима су сибирски брест, бреза, храст... Добар део тог дрвећа се примио, али је део и уништен управо тим паљењима, немаром. Култура одржавања еко-система је на лошем нивоу.

Удружење ловаца „Срндаћ” броји око 450 чланова из ловачких друштава из целе општине. У својим ловиштима имају стабилне чеке, хранилишта за срне, солишта, појилишта, хранилишта за фазане и пољске јеребице, као и прихватилишта за фазанчиће.

Л. Радловачки

 

EUR/RSD 117.1627
Најновије вести