Мукотрпан рад кубикаша и черпићара

КАЊИЖА: Изложбу „Слике старих времена“ коју је приредио Карољ Пушкаш из Кањиже, чине старе фотографије кубикаша, черпићара и људи који су зидове кућа градили од набоја од земље.
М. Митровић/Карољ Пушкаш
Фото: М. Митровић/Карољ Пушкаш

Приказана је до сада у пет галерија, после Кањиже, Палића и Бечеја код нас, Морахалома и Сегедина у Мађарској, од 3. јула имаће прилику да је виде и житељи Темерина.

Карољ Пушкаш се већ деценијама из хобија бави фотографијом, бележећи својим објективом збивања у кањишкој општини, а прикупљање грађе за ову изложбу био му је додатни изазов. Да Пушкаш оживотвори изложбену поставку „Слике старих времена“ помогли су Општина Кањижа и Национални савет мађарске националне мањине.

Фото: М. Митровић/Кубикашка колица и алат    

- Живот и рад кубикаша и људи који су правили черпић и зидове кућа од земље је био изузетно тежак и мукотрпан, могло би се рећи да је то био један специфичан животни стил. Најстарији међу људима ове струке су черпићари, јер су се черпићи правили још у прастаро доба. То потврђују и многе старе тврђаве и дворци грађени од опеке, а за њих је ручно требало направити доста сирове опеке која се после пеклае у пољским пећима. Касније су у Карпатском басену у Панонској низији где је земља основни грађевински материјал, сиромашни људи куће правили од черпића и набоја - каже Пушкаш.

Кућа са зидовима грађеним од набоја има још много на нашем простору, а за градњу таквих кућа на окупу су биле групе људи верзираних за тај посао. Пушкаш објашњава да су те екипе мајстора имале опрему, знали тај градитељски посао, а помагали су им физички радници набијачи, да се учврсте зидови од земље и подижу куће сиромашнијим породицама.


Својим рукама мењали ток Тисе

Кубикаши су се посебено показали у време када је гроф Иштван Сечењи (1791-1860), једна од најзначајнијих личности историје Мађарске, предложио да се регулише ток Тисе због честих поплава. Насеља крај Тисе и њених притока често су плављена па су тадашње власти Аустро-Угарске организовале регулацију тока реке Тисе изградњом насипа, ради заштите од поплава. Тако је катастрофална поплава задесила је и уништила Сегедин 1879. године, у чијој обнови су учествовали главни градови европских држава, а након тога је Аустро-Угарска почела јавне радове за изградњу одбрамбених насипа крај Тисе, регулише њен ток који је знатно скраћен.

Поред овог подухвата у прошлости је доста труда кубикаша уграђено на многим градилиштима на нашим просторима, подсећа Пушкаш.


Пушкаш је старе фотографије кубикаша, черпићара и радника који су градили куће од набоја, прикупљао три године и прикупио више од 600 слика из времена када су се ручно ашовима, лопатама и колицима ручно обављали земљани радови у градитељским подухватима. Од прикупљених фотографија на 31 таблоу нашло се око 150, које приказују живот кубикаша.  

Отварање изложбе „Слике старих времена“ коју је приредио Карољ Пушкаш, заказано је за сутра у 18 сати у галерији Културног центра „Лукијан Мушицки“ у Темерину, родном месту аутора поставке. Посетиоци ће ову поставку моћи да виде до 20. јула. Изложба у Темерину је шесто издање, а уколико буде интересовања биће приказана и у другим местима.

М. Митровић

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести