Несвакидашња пчелиња клиника код Бачког Новог Села

БАЧКО НОВО СЕЛО: Пчелиња клиника јединствен пројекат у Србији и у већем делу Европе који се састоји од боравка у простору са пчелама налази се код Бачког Новог Села, насеља у општини Бач.
1
Фото: Приватна архива

Осим наших земљака, ту су боравили гости из Хрватске, Босне и Херцеговине, Словачке, Чешке, Украјине, Немачке, Холандије, Аустрије... 

Клиника је дело искусног пчелара и заљубљеника у пчеларење Јозефа Гашпаровског и његове породице, али како сам истиче, укључивање пчела и пчелињих производа у лечење људи постоји хиљадама година. 

- Пчелиња клиника је симболични назив за наш пчелињак који се налази у непосредној близини Дунава код Бачког Новог Села између чувеног ловишта Карађорђево и Подунавског ловишта Плавна. У непосредној близини се налазе многе шуме, ритови, канали, пашњаци, утрине и слично. Рурални здравствени туризам који нуди Пчелиња клиника чини симбиозу апи и фито туризма. То је облик туризма који је повезан са пчеларством као традиционалном професијом, пчелињим производима у еколошком, прехрамбеном и лековитом погледу, као и различитим биљним врстама, медоносним лековитим и ароматичним биљем – објашњава Гашпаровски. 

Фото: Приватна архива

У Пчелињој клиници примењују две врсте апи комора које су направљене од дрвета. Прве су кућице које су развијене у Украјини и које омогућавају лежање на кошницама, односно у пчелињем енергетском пољу (аури) приликом којег осим тога што се човек налази у споменутој аури удише и ваздух који из кошница улази у простор у којем човек борави. Том приликом, како каже наш саговорник долази до прочишћавања људског енергетског поља од слојева негативне енергије, уклањања енергетских блокада и стега које су узрочници болести.

Друга врста апи коморе је дрвена кућица у којој се налазе кошнице са пчелама на које су уграђени прикључци са вентилатором и маскама које се користе за инхалацију. Највећи резултати терапија које се постижу у овим коморама су терапије код лечења алегрија, бронхитиса и бронхијалне астме код деце и одраслих.

Фото: Приватна архива

На идеју да оснују овакву врсту клинике су дошли јер су приметили да се боље осећају боравећи у близини пчела, док су коришћењем њихових производа, смањили лекове код присутних оболења а код неких, као например код астме фактички су избацили из употребе. 

- Посетама пчеларима у Украјини, Словачкој, Словенији, видели смо шта они раде па смо на основу свега споменутог покренули и свој пројекат који смо назвали Пчелиња клиника. Наш пројекат смо почели да реализујемо 2013. године. Прво смо га користили искључиво за себе и своје ближње. Међутим, навирале су нове идеје и искуства.  Томе је допринело и то, што смо веома активни и на пољу промовисања органске производње. Знања из апитерапије смо стицали како у властитом раду, искуству, тако и посећивањем пчелара, курсева, обука и школа како код нас тако и у иностранству – каже Јозеф. 

По његовим речима клиника помаже код ублажавање умора, побољшавања сна, функције мозга, концентрације и физичке енергије, ублажавања бола у леђима и тако даље. 

На свом пчелињаку су Гашпаровски ове јесени зазимили 150 кошница, а 2000. године су почели са четири. Посетиоцима су на располагању пчелињи производи у сировом облику: различите врсте меда из овог реона, полифорни полен, перга, прополис у сировом облику, пчелињи отров путем терапије убода од стране пчела и друго. 

С. Аничић Илић

EUR/RSD 117.1484
Најновије вести