Новобечејци користе програме самозапошљавања

НОВИ БЕЧЕЈ: Мештани пет општина у средњем Банату сваке године учествују у програмима који се реализују преко зрењанинске филијале Националне службе за запошљавање и користе субвенције за самозапошљавање и покретање приватног бизниса.
Ауто-перионица „Тип-топ” упослила и вулканизера
Фото: Ауто-перионица „Тип-топ” упослила и вулканизера

Таквих примера има и у општини Нови Бечеј.

Власник новобечејске молерске радње „Lucky Wall“ Ђура Лалић радионицу је, уз подршку програма за самозапошљавање, регистровао 2019. године. Пре тога је радио различите послове, и то на одређено време, а у потрази за послом и зарадом боравио је и у иностранству. Претпрошле године, међутим, одлучио је да учествује у програму самозапошљавања и отвори своју радњу. Средства од субвенције искористио је за куповину молерске опреме и алата.

- Конкуренције има, и фирми и мајстора молера, али посла на овом терену има довољно за све. Сви се ми међусобно познајемо, а по потреби и сарађујемо. Чињеница је да има и оних који раде на црно, што је нелојална конкуренција, а доста мајстора је отишло у иностранство, па и тај део тржишта треба покрити – истиче Ђура Лалић.

Он је до сада радио сам, а планира да следеће сезоне запосли радника.

- С обзиром на то да је током ове јесени било лепо време, сезона молерских радова се продужила. Још увек се раде послови напољу, а након паузе током новогодишњих и божићних празника следе унутрашњи молерски радови – каже Лалић.

Фото: Ђура Лалић: Блага зима одужила сезону

Од када је регистровао радњу, указала се и могућност да учествује на тендерима за веће послове. Онима који размишљају да покрену сопствени посао поручује да то учине. Сматра да је и сам требало раније да се охрабри и покрене бизнис.

- Добри мајстори, и сви који знају свој посао, регистровањем фирме могу само да добију, ништа не губе – поручује Лалић.

Његов суграђанин Иван Станков аутоперионицу и вулканизерску радњу „Тип-топ“ је регистровао 2016. године, такође уз подршку програма за самозапошљавање. Фирма је испрва била регистрована за пружање услуга прања возила и дубинско прање тепиха. Пре тога је радио различите послове, на одређено време, а пре него што се одважио да започне сопствени бизнис био је точилац на бензинској пумпи. До јуна 2018. је плаћао закуп простора који је користио, после чега је прешао у свој пословни простор. У међувремену је увео и вулканизерске услуге, па му је била неопходна додатна радна снага, тако је лане преко програма новог запошљавања, запослио радника.

- Када сам отворио радионицу 2016. године биле су две фирме које су пружале ову услугу, а једна је затворена након десет месеци. И сада се услуга прања возила пружа и у другим фирмама, а отварају се и самоуслужне аутоперионице. Ипак, ми опстајемо јер, када је потребно темељно прање мотора, фелни, дубинско прање седишта, или да се оперу аутобуси, трактори, онда је ту моја фирма – наводи Иван Станков.

Ж. Балабан

EUR/RSD 117.1627
Најновије вести