Обележена 72-годишњица од пробоја Сремског фронта

АДАШЕВЦИ: Уз државне и војне почасти, полагањем венаца у оквиру Спомен комплекса у Адашевцима код Шида обележена је 72-годишњица од пробоја Сремског фронта, којим је практично окончан Други светски рат на територији данашње Републике Србије.
Sremski front   Foto: Dnevnik.rs
Фото: Dnevnik.rs

Учесници ових историјских догађаја, борци НОР-а, гости из Русије, Бугарске, Словеније, Македоније, представници Владе и Војске Србије, Општине Шид, и бројни поштоваоци антифашистичке борбе окупили су се јуче да одају почаст борцима који су пуних 175 дана, од 21. октобра 1944. године до пробоја 12. априла 1945. водили битку у којој је са обе стране учествовало скоро 250.000 војника.

У тешким и крвавим борбама, те зиме и пролећа погинуло је на Сремском фронту око 13.500 југословенских партизана, углавном младића из Србије и Црне Горе, 1.100 војника Црвене армије, 630 бугарске Народне армије и 163 Италијана у саставу југословенских јединица. Непријатељска војска бројала је своје губитке до око 30.000.

- Опасна је Србија увек када неко жели да јој отме слободу и увек је знала да одбрани своју слободу колики год јој велики и моћни непријатељ претио – рекао је обративши се скупу државни секретар Драган Поповић. - Хвала борцима Сремског фронта који су херојском борбом ослободили ове просторе од фашизма, против којег се и данас боримо. Боримо се и на овакав начин, сећајући се оних који су у борби против фашизма гинули, да зло које је фашизам чинио никад не буде заборављено.

Заменик председника СУБНОР-а Србије генерал мајор Видослав Ковачевић подсетио је да је Сремски фронт по дуготрајности, тежини, жестини, величини и значају победе која је извојевана и слави која му припада, једна од највећи борбених операција вођених у НОБ-у.

На Сремском фронту судариле су се јаке снаге зараћених страна. Овде су ратовале три југословенске армије, старе и прослављене дивизије и бригаде НОВЈ потпомогнуте борцима Црвене армије и деловима бугарске народне армије с једне стране и немачке дивизије, усташе, Хитлер Јунгенд и остали злочинци са друге стране. Ковачевић није пропустио да подсети да је народ Срема од јуна 1941. био изложен страшном страдању од усташких казнених експедиција, али ниједног тренутка није престао да се бори.

- Зато се и ми данас с поносом сећамо тих херојских дана и победа над фашизмом са посебним пијететом се сећамо оних који су овде дали своје младе животе и чија су имена уклесана у Алеји части – рекао је Ковачевић, додајући да ипак, мора да се призна да је тада фашизам само војнички поражен.

- Сада се нажалост и срамоту осећа да је то исконско зло човечанства немилосрдни противник часних живота и напретка чучао у прикрајку и вребао да искочи и свету поново испуни чашу отрова. СУБНОР Србије са својих 130.000 чланова бораца славне Народно ослободилачке партизанске борбе у Другом светском рату са њиховим потомцима, симпатизерима, антифашистима, борцима против НАТО агресије, свим људима добре воље и партиотске савести поручује са светог места у Срему да неће одступити у најезди која је против интереса и бољитка наше отаyбине, општег мира, слободе и разумевања - завршио је Видосав Ковачевић.

Д. Савичин

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести