План да се заштити парк природе Стара Тиса – Бисерно острво

НОВИ БЕЧЕЈ: На јавном увиду се до 3. децембра налази нацрт покрајинске скупштинске одлуке о заштити парка природе Стара Тиса - Бисерно острво.
biserno ostrvo
Фото: Youtube Printscreen

Нацрт одлуке може се погледати у општинским службама у Бечеју, Новом Бечеју и Жабљу, с обзиром на то да се овај парк природе непроцењиве вредности простире у ове три општине.

Стара Тиса или Чурушки меандар, како овај део Тисе зову, налази се с десне стране данашњег тока Тисе, између Бечеја, Бачког Градишта и Чуруга, по ком је добила и назив, с обзиром на то да се Чуруг налази уз десну обалу Старе Тисе.

Стара Тиса је највећи регулисани меандар који је, прокопаним каналом од 7,2 километра и насипом, 1858. године одвојен од Тисе. Дужина формиране мртваје износи 24,3 километра, ширине корита око 100 метара и дубине неколико метара.

Циљ заштите је очување преосталих површина које пружају уточиште бројним биљним и животињским врстама и лако могу нестати са овог подручја. Најзначајнија вредност парка природе је бели локвањ који је на листи природних реткости Србије.

На простору Парка природе живи 166 врста птица, од којих неке спадају у најугроженије на планети, као, на пример, мали вранац, патка њорка, орао белорепан, степски соко…

Од сисара, у Парку природе „Стара Тиса” живе видре, јазавци, куне белице, хермелини, све до једног угрожене врсте.

Ж. Б.

EUR/RSD 117.1117
Најновије вести