Покретни мамограф у Жабљу и Чуругу: Бесплатни прегледи у октобру

ЖАБАЉ: Покретни мамограф биће постављен прво у Жабљу од 5. октобра, а потом испред Здравствене станице у Чуругу. Циљна група су жене од 45 до 49 година, а снимање је бесплатно, није потребна здравствена књижица, једино лична карта или неки други лични документ.
m
Фото: Dnevnik (B. Rašić)

Жене које желе да ураде своју прву мамографију могу се пријавити за преглед од 21. септембра медицинским сестрама својих изабраних лекара.

Општина Жабаљ је прва општина у Војводини у коју ће доћи друго, новокупљено возило са мамографом, ради наставка пилот пројекта „Прва мамографија“ под слоганом „Бори се као жена“. Пројекат финансира Покрајинска влада, а реализује Клинички центар Војводине, док његову успешност прате Институт за јавно здравље Војводине и Институт за онкологију Сремска Каменица. Прегледају се жене руралних средина у општинама где не постоји мамограф, а у жабаљској општини ова акција биће реализована у сарадњи са локалном самоуправом и Домом здравља.


Прва мамографија после 40. године

О томе зашто је важна прва мамографија, која се ради тек после 40. године и о значају превентивних прегледа, заинтересоване жене из Жабља ће бити у прилици да чују на предавању, које ће у четвртак, 24. септембра од 10 часова у згради општине одржати др Снежана Бојанић.

До пете деценије живота жена може да уради ултразвук, а прву мамографију између 41. и 49. године. У Војводини живи 289.000 жена, а током 2017. године урађено је само 18.000 мамографија, од којих је само 5.000 жена дошло само, без позива. Одзив жена на мамографију је девет одсто, а сматра се да је скрининг било које болести ефикасан ако се одазове 75 одсто становништва на одређену болест, поручили су из Покрајинског секретаријата за здравство.


Према речима помоћника Покрајинског секретара за здравство др Снежане Бојанић, ово је други покретни мамограф у Војводини који је потпуно опремљен, за чију куповину је Покрајинска влада издвојила око 16 милиона динара.

Циљ пројекта је да се убрза сама процедура и да се скрати време чекања од момента откривања тумора до саме операције. Код нас је тај период сада два месеца, у свету пацијент чека 45 дана, а ми смо поставили јасан циљ да буде 35 дана. Томе тежимо, јер од тренутка сазнања о некој дијагнози  породица пацијента и сам пацијент преживљавају трауму. Повезали смо све службе, од домова здравља, савета месних заједница, до Клиничког центра Војводине и Института за онкологију у Сремској Каменици. Желимо да сутра овај модел буде стандард и да, када је налаз позитиван, пацијенткиња без заказивања добије све налазе који су потребни, како би хирург могао да ради операцију или да одреди даље лечење, рекла је др Бојанић и додала да ће свака жена која буде урадила мамограф добити свој налаз код изабраног лекара, а уколико се примети нешто сумњиво, пацијенткиња ће одмах бити позвана телефоном.

М. Рашић

EUR/RSD 117.1627
Најновије вести