ПОТЕКЛА ТЕРМАЛНА ВОДА КРАЈ ХОТЕЛА У СРБОБРАНУ Корак ближе ка остварењу сна о бањском комплексу; Ево кад почињу радови

СРБОБРАН: Први, велики корак на путу да Србобран постане бањски центар је обећавајући, с обзиром на то да је потекла термална вода из бунара крај хотела „Елан”.
1

Вредни стручњаци из Мађарске буше већ неколико месеци. На радост свих, коначно је потекла вода температуре око 60 степени, а издашности око 500 литара у минути. 

Крај бунара су се јуче састали председник општине Србобран Радивој Дебељачки и нови власник хотела, главни инвеститор целог пројекта Шандор Нађ, и са задовољством најавили даље радове на реконструкцији зграде и изградњи базенског комплекса. 

– За мене лично, а мислим да ће тај утисак имати и већина Србобранаца, ово је један историјски моменат за Србобран и нашу општину. Сан који смо имали, да користимо термалне изворе је на дохват руке. У претходном периоду смо разговарали о томе како ће хотел да заживи захваљујући термалној бушотини, а Србобран ће да добије бању и тако се позиционира у бањском туризму на територији наше државе. Заиста сам срећан што смо корак ближе томе, и надам се да ћемо врло брзо ући у пројектовање самог објекта. Власник хотела ми је рекао да су у току разговори са пројектантским кућама, да се припреми техничка документација, након чега ће Општина Србобран имати обавезу да у складу са законом изда дозволе за грађевинске радове и ја се надам да ће већ у овој години почети реконструкцију – рекао је Дебељачки, и нас друштвеним мрежама поделио овај догађај. 

Потекла је вода температуре око 60 степени, а издашности 500 литара у минути
Фото: Општина Србобран

Власник „Елана” Шандор Нађ, казао је да радови нису текли оном брзином којом је било планирано, али то није умањило задовољство јер је крајњи циљ постигнут.

– Рачунали смо да ћемо завршити за три месеца и нисмо успели. Морали смо да бушимо додатних 200 метара, али зато смо добили квалитетнију воду од оне која је пројектом била предвиђена. Имаћемо и метан, тако да ћемо моћи производити и своју струју. Задовољни смо температуром воде, а бунар је самоизливни и вода тече брзином од 500 литара у минути. Верујем да ћемо ове године кренути у извођење радова. Парцела за отворене и затворене базене је већ купљена, а за две године бисмо већ могли да имамо завршен објекат. Вода још није узоркована, за два до три дана ћемо имати резултате и тад ћемо знати можемо ли воду да прогласимо и лековитом, а не само термалном – рекао је Нађ. 

Фото: Општина Србобран

 


Млаз са 1.250 метара дубине

Један од главних стручњака ангажованих на бушењу Атила Ђерђ, истакао је чињеницу да се такав бунар још нигде није бушио у Војводини, јер разервоари воде на 1.200 до 1.250 метара дубине још нису експлоатисани. Како каже, процена је да ће квалитет воде бити јако добар.

– Није било великих проблема при бушењу, а мени је било задовољство што сам учествовао у тако важном пројекту за Србобран. Захвалан сам што ми је указано поверење да обавим овај посао, за мене је то велика ствар и добар резултат за моју фирму – рекао је Ђерђ.


 

По његовим речима, тек тада ће моћи да се определе у које сврхе ће се комплекс користити, да ли само за рекреацију или може да буде и бањско лечилиште.

 

И. Ба.

Фото: Општина Србобран 
 

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести