Потписан Меморандум о разумевању између Града Сомбора и GGGI

СОМБОР: С пуно разлога поносећи се епитетом једног од најзеленијих градова света, Сомбор се и у новом миленијуму труди да буде у корак са временом када је здрава животна средина у питању.
ф
Фото: Град Сомбор

У сали Дечјег одељења Градске библиотеке „Карло Бијелицки“ одржана је конференција поводом покретања пројекта „Подршка развоју ниске емисије угљеника и климе у градовима Србије“.

Свечаност поводом пројекта који проводе овдашња локална самоуправа и светска организација Глобал Греен Гроњтх Институте (GGGI) уз подршку Владе Мађарске, отворила је градоначелница Душанка Голубовић, далека наследница Чихаша Бенеа, легендарног мајордома за којег се везује масовно, планско озелењавање овог града.

Поздрављајући представнике GGGI, Министарства грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре и Покрајинског секретаријата за урбанизам АП Војводине, Душанка Голубовић се захвалила што је баш Сомбор добио могућност да спроведе један овакав пројекат.

- Знамо да је Сомбор зелени град и ми смо поносни на то, али од времена када је он постао зелен уједно се и значајно проширио, променио и није само зеленило његова одлика, већ и бројне друге ствари, пре свега оне које утичу на глобално одрживи развој у смислу развоја економије и индустријске производње са једне стране, а са друге стране одрживости и заштите животне средине. Управо је то глобални изазов са којим се суочавају и много развијенија друштва од нашег, а отуда управо и нама још већи изазов, нарочито када говоримо о локалним самоуправама као мањим јединицама који у тој ситуацији треба да нађу и понуде одговарајућа решења и одговоре - истакла је градоначелница. - Управо у томе видим и најзначајнији бенефит и добробит у реализацији овог пројекта, а то је сагледавање међународних добрих искустава и праксе у успостављању како зелених градова, тако и заштите животне средине, али и генерално борбе против климатских промена или прилагођавања ономе што климатске промене неминовно са собом носе како би се побољшали услови живота наших суграђана.


Одрживи развој кошта

Градоначелница Сомбора је изразила наду да ће за годину дана, колико ће овај пројекат да траје, Сомбор добити квалитетна решења добре праксе из искуства других земаља, јер је реч о сарадњи са глобалном организацијом.

- Да видимо који су то изазови са којима се ми на локалу суочавамо и шта су то евентуална решења која могу да помогну. Наравно ова организација ради и на томе да касније омогући одговарајуће изворе финансирања за реализацију ових пројеката, што је још један бенефит потписивања овог споразума, јер испитивање климатских промена и заштита животне средине најчешће изискује заиста велике трошкове, које јединице локалне самоуправе из својих буyета не могу да финансирају – казала је Душанка Голубовић.


изражавајући уверење да поред бројних проблема са којима се Сомбор и до сада хватао у коштац, попут питања градске депоније, пречишћавања отпадних вода....где су учињени одређени помаци, највећи град на западу Бачке има и бројне друге неискоришћене потенцијале, као што су обновљи извори енергије који могу бити стављени у оквире реализације овог пројекта.

Како је наглашено на свечаности потписивања уговора, циљ пројекта локалне самоуправе и GGGI у чије је име свој потпис на уговор ставила његова представница за Европу Џули Годин, је да се смањи емисија гасова који стварају ефекат стаклене баште и да се повећа климатска отпорност градова у Србији. Сарадња са Сомбором је пилот- пројекат са роком од једне године, односно до краја октобра 2020. године, а резултати који се очекују након његовог спровођења отвориће могућност за примену пројекта у другим градовима и даљу сарадњу Мађарске и Србије.

М. Миљеновић

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести