Потврђено улагање у канализацију и заштиту Палића и Лудаша

СУБОТИЦА: Владе Србије и Немачке заједнички раде на заштити биодиверзитета језера Палић и Лудаш, чије се подручје налази под заштитом Рамсарске конвенције.
palic 1
Фото: Град Суботица

Немачка развојна банка (КфЊ), финансијска институција немачке владе, финансира овај пројекат бесповратним средствима у износу од 6,5 милиона евра. То је потврђено Уговором о финансирању који укључује поменуту банку, Министарство грађевине, саобраћаја и инфраструктуре, Град Суботицу, ЈП „Палић Лудаш” и ЈКП „Водовод и канализација” који је потписан 17. новембра.

Градоначелник Суботице Богдан Лабан је објаснио да су у протеклих годину дана испуњени сви услови за имплементацију Пројекта заштите биодивирзитета језера Палић Лудаш. Уговором је предвиђено да 67 одсто новца одлази на изградњу канализационе мреже насеља Палић и спољног потисног вода који ће будућу мрежу повезивати са пречистачем. Затим, 20,3 одсто за изградња заштитног појаса око језера, што подразумева изградњу бициклистичке стазе и озелењевање, шест процената иде за уређивање пречистача отпадних вода, а три на биоманипулацију, односно излов рибе.

„Сада се очекује ангажовање стручних консултаната од стране министрарства, након чега ћемо уз њихов надзор и контролу приступити расписивању тендера за набавку радова на изградњи канализационе мреже у насељу Палић и спољног потисног вода. Такође, отпочеће се и са припремним активностима за изградњу заштиног појаса око језера као и активностима за биоманипулацију“, рекао је Богдан Лабан.

„Ова тема је у последњих неколико месеци била више пута експлоатисана на негативан начин од опозиције, конкретно Мађарског покрета, који су износили низ неистина. Морам да кажем да у од када смо на власти, нешто више од годину дана нисмо затекли ништа од пројекта. Од момента преузимања пројекта, експропијација земљишта која чини заштитини појас језера није била ни започета, ниједан предмет није био решен.“


Експропријација земљишта

„Друга најважнија мера пројекта изградње заштитног појаса је дефинисана у смислу обезбеђивање земљишта, односно предуслов је да Град обезбеди земљиште у свом власништву и тренутно је у току процедура експропијације земљишта. Источна обала језера Палић је завршена и буквално може да се почне са радовима, док је западна обала четвртог сектора, јужна обала четвртог сектора и комплетна обала трећег сектора језера Палић, су на реду. Након геодетских радова којима се дефинише обални појас приступићемо експропијацији и овог дела земљишта“, рекао је Ервин Молнар, пројект менаџер.  Заштитни појас језера Лудаш је дефинисан у априлу 2017. године усвајањем плана детаљне регулације, на основу којег постоји решење о јавном интересу на првој фази обалног појаса језера Лудаш где се након окончања геодетских радова такође може очекивати почетак експропијације негде у првом кварталу 2018. године, додао је Молнар.


Представник ГИЗ-а, немачке организације за међународну сарадњу Мишел Роман честитао је градоначелнику и суботичким предузећима, јер је урађен велики корак ка санацији језера Палић и Лудаш. Пре две године потписан је споразум, подсетио је Роман, који је већ био велики корак јер је дефинисао предуслове за реализацију овог пројекта.

„Сада када су ти предуслови испуњени, потписан је уговор за реализацију пројекта и ништа више не може да заустави овај пројекат. Можемо озбиљно да кренемо у изградњу. Очекујемо да ако све буде ишло по плану већ у фебруару 2018. године буде изабран међународни консултант и да кренемо у реализацију“, рекао је Мишел Роман.

Једна од кључних мера за оздрављење језера Палић је изградња канализационе мреже. Ервин Молнар, пројект менаyер објашњава да је било неопходно да се припреми сва пројектно-техничка документација за будућу канализациону мрежу, црпну станицу и потисни вод којим ће будућа мрежа бити повезана са пречистачем отпадних вода. Организовани су састанци са грађанима, они су информисани о значају овог пројекта, а затим су се изјаснили за изградњу канализационе мреже.

Богдан Лабан је још једном истакао да је реално да се 2018.године почне са изградњом канализационе мреже за све зантересоване грађане на Палићу који су потписивали изјаве о прикључењу на канализациону мрежу. Лабан даље каже да очекује да ће се и наредне године енергично радити и градити на Палићу, али и у Суботици наставити сви битни пројекти. Градоначелник Суботице је нагласио да је у наредном периоду Палић приоритет.

Лудашко језеро је од међународног значаја и у Србији има статус специјалног резервата природе. Језера Палић и Лудаш, осим тога, што су заштићени на локалном и националном нивоу, представљају и места од светског значаја за очување биљака и птица, а Лудашко језеро је и на листи локалитета од значаја за заштиту влажних станишта, заштићених рамсарском конвенцијом.

С. Иршевић

EUR/RSD 117.1400
Најновије вести