За две до три године поново купање у Палићком језеру

ПАЛИЋ: Реализација пројекта санације и заштите биодиверзитета језера Палић и Лудаш требало би да почне на јесен, а хидролог Мишел Роман очекује да ће за две до три године поново бити безбедно купање у језеру Палић.
palic dnevnik.
Фото: Dnevnik.rs

Дипломирани хидролог, саветник за санацију Палићког и Лудашког језера и представник Немачка организације за међународну сарадњу ГИЗ, каже да је за реализацију целог пројекта потребно отприлике две године. 

"Тешко је проценити колико ће брзо екосистем реаговати на те мере, али очекујемо да ће за три до четири године свако моћи да примети значајне промене у језеру. Ми стручњаци већ сада видимо значајно побољшање у односу не ранији период, али битно је да и грађани то виде и осете и да се могу безбрижно купати", рекао је Роман Тањугу.

Палићко језеро је више деценија загађено и Роман каже да град Суботица са више од 100.000 становника користи језеро већ 100 година као септичку јаму. 

"У мају 2009. је изграђен градски пречиштач који позитивино утиче на квалитет воде. Пре 2009. језеро је изгледало као септичка јама. Од тада је побољшан квалитет, али још није постигнут крајњи резултат", рекао је Роман.

Најважније је, према његовим речима, уклонити изворе загађења. 

"Тренутно стојимо у насељу Палић које има 7,5 хиљада становника и сва отпадна вода из тог насеља пре или касније заврши у Палићком или Лудашком језеру. Зато је главна и најскупља мера изградња канализационе мреже коју ћемо спојити са градским пречистачем", објаснио је Роман.

Он је скренуо пажњу и да на јужној обали језера Палић нема ни метар растојања између пољопривредног земљишта и воде, те сво ђубриво, стајњак и пестициди утичу на језеро. 

Циљ је да се изгради зелени заштитни појас, отприлике 20 метара између пољопривредне активности и воде.

Сва отпадна вода пре или касније заврши у Палићком или Лудашком језеру

Вредност целокупног пројекта је 6,5 милиона евра, што је донација Владе Немачке која ће се реализовати преко Немачке развојне банке - КФW, а носилац пројекта је Министарство за грађевинарство, саобраћај и инфраструктуру и Град Суботица.

Планом се предвиђа 550.000 евра за унапређење постројења за пречишћавање отпадних вода за даље уклањање нутријената, 2,3 милиона евра ће бити уложено у проширење канализационе мреже, 1,5 милиона у пумпну станицу и спољни канализациони вод Палић - постројење за пречишћавање отпадних вода Суботица.

За изградњу заштитног појаса предвиђено је 1,4 милиона евра, 250.000 евра за биоманипулацију (санациони излов сребрних караша) и 500.000 за пратеће мере и едукативне мере.

Роман каже да се тренутно ради на испуњавано предуслова за реализацију поменутих мера.

За изградњу канализационе мреже и спајање са градским пречистачем Град Суботица треба да обезбеди све потребне дозволе и пројекте, а правно-имовинска питања треба решити како би се изградио заштитни појас на парцелама које ће бити у градском власништву.

Палићко језеро је подељено у четири сектора и други и трећи сектор су, према Романовим речима, значајно боље него четврти, туристички, јер тамо нема канализације која се улива у језеро. 

Роман је скренуо пажњу и на чињеницу да тренутно 93 одсто рибљег фонда у језеру Палић чини само једна врста - инвазивна врста бабушке и да је неопходно обновити биодиверзитет.

"Морамо прво склонити отпадне воде и онда ће се природа сама излечити. Кроз пројекат ћемо мало убрзати тај процес самоизлечења. Процена је да тренутно има 160 тона бабушки и ако успемо да преполовимо ту популацију, то ће брзо бити видљиво и у изгледу воде", рекао је Роман.

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести