Прекогранични пројекат за развој зеленог туризма у Сомбору: Европски Амазон

СОМБОР: Као једна од српских локалних самоуправа која се најчешће успешно укључује у разне прекограничне пројекте финансиране из властитих, али и средстава Европске уније, Сомбор са пројектним партнерима из земаља Дунавског слива учествује и у пројекту „Responsible green destination Amazon of Europe“, чији је акроним „Amazing АоЕ“ а који се реализује у оквиру Дунавског транснационалног програма.
sombor amazon
Фото: Приватна архива

Овај пројекат спроводи конзорцијум од 29 партнера, које чине локалне самоуправе, министарстава, туристичке организације, као и организације цивилног сектора из Аустрије, Словеније, Србије, Хрватске и Мађарске, на челу са  Институтом за развој локалних потенцијала „Искрива“ из Словеније.

Циљ пројекта је да унапреди зелени туризам заснован на препознатљивом природном и културном наслеђу у земљама које су повезане УНЕСКО прекограничним резерватом биосфере Мура - Драва - Дунав, познатом и под називом Амазонија Европе. Тренутно је у току развијање модела, односно апликације за мерење утицаја туризма на околину РГД ТИМ (responsible Greeen Destination Tourism Impact Model) који ће бележити податке о туристичким посетама за потенцијалне туристичке дестинације које ће се промовисати у оквиру пројекта. Ова апликација ће анализирати осетљивост екосистема на развој туризма, уз присуство свих економских и социјалних аспеката. Потенцијалне две локације Сомбора као учесника овог пројекта које ће бити предмет активности су сам град, али и цело Горње Подунавље.

Пројекат „Amazing АоЕ“ повезаће одабране локације европског Амазона погодне за такозвани зелени туризам у јединствену мрежу и тако их пренети са локалног на транснационални ниво, што ће, како се надају учесници, отворити врата и за далеко бројније међународне посетиоце.

Главна активност Града Сомбора у оквиру пројекта је набавка дигиталне опреме за приказ водећих туристичких производа из области туризма и културног наслеђа, која ће допринети унапређењу одрживог регионалног развоја екотуризма, и то две дигиталне интерактивне инфо табле и десет сетова виртуелне реалности за посетиоце. Поред тога, Сомбор би требао да буде и домаћин једног од састанака Одбора за менаyмент и квалитет спровођења активности на пројекту, као и студијске посете и радионице осталих партнера у пројекту. Укупно трајање пројекта је 30 месеци, од 1.јула ове године до краја календарске 2022. године, а његова укупна вредност је 2.411.290 евра, док ће из градског буyета за ове намене бити издвојено 106.480 евра.

М. Миљеновић

EUR/RSD 117.1484
Најновије вести