ШАЈКАШ ПО СВЕМУ ВАРОШИЦА Добро место за живот

ШАЈКАШ: У протеклих неколико година у Шајкаш у Општини Тител уложено је око 200 милиона динара. У село су стизали новци с општинског, покрајинског, републичког нивоа за разне намене.
U proteklih nekoliko godina u Šajkaš uloženo oko 200 miliona dinara Foto: F. Bakić
Фото: У протеклих неколико година у Шајкаш уложено око 200 милиона динара Фото: Ф. Бакић

Резултати се виде по поплочаном тротоару дуж главне улице, урбаном мобилијару, јавној расвети. Све заједно одаје утисак уређеног насеља с којим ретко које село у Војводини може да се пореди.

У главној улици у центру су храм Светог Димитрија на којем сија обновљена фасада, Основна школа „Исидора Секулић”, амбуланта, вртић, Дом културе, продавнице, апотека, које такође изгледом доприносе да утисак о селу буде одличан. Да село живи види се и по градњи нових кућа које одударају од околних старих здања.

- Само да имамо још једну фабрику где би било упослено стотинак  мештана, бољег места за живот не би било надалеко - каже секретар Месне заједнице Мирољуб Медаковић, наводећи да, већ имају млекару „Моје стадо” у оближњем Мошорину, која прерађује млеко откупљујући га од мештана с подручја Општине Тител. - У  догледно време добићемо и другу, мини-фабрику за прераду млека у сир. Општина је инвеститору продала плац где се годинама одржавао вашар. Како вашара одавно нема запуштена општинска парцела продата је ради изградње још једног фабричког постројења за производњу сира.

У Шајкашу бар 15 сточара има по педесетак крава, док оне који имају десетак крава и не броје. Место је богато стоком, а суседни Мошорин је највећи произвођач млека по глави становника у Србији. Локална самоуправа прати чиме се становништво бави и на основу тога ствара им могућности да лакше привређују, јер тако локална средина заједничи економски напредује, вели Медаковић.


Нема кућа на продају

Близина ауто-пута Нови Сад – Београд, удаљеног свега три километра посебна су предност Шајкаша, па наш саговорник каже, да и то вероватно утиче што се куће у Шајкашу ретко продају.

- Уколико се нешто од некретнина и нађе за продају, за то треба доста новца издвојити. Куће су увек у Шајкашу имале цену, па је тако и сада, плац испод 10.000 евра се не може наћи –наглашава Медаковић.


У погледу водоснабдевања , Шајкаш али и суседно Вилово немају проблема. Пију здраву воду с изворишта испод Тителског брега, до које су пре седам, осам година дошли изградњом црпне станице, доводника и два бунара. Лане је у селу завршена изградња четвртине канализационе мреже, а ове године очекује се да та инвестиција буде настављена и у томе као и прошле године, очекује се да значајна новчана подршка стиге и од Покрајине. Новац за то предвидела је ове године и Општина Тител у буџету.

Фото: Шајкаш по свему варошица Фото: Ф. Бакић

Место је у односу на друге посебно и по томе што је Месна заједница основала Јавно комунално предузеће које брине о чистоћи улица, зеленила, одвозу смећа, пијачним услугама и гробљу.

- У погребним услугама нема нам премца, у широј околини, имамо  уређена гробља и капеле- наглашава Медаковић.

Говорећи шта би требало од инвестиција у селу, секретар Месне заједнице, спомиње изградњу кружног тока и парка на већ постојећем месту у центру. Парк с фонтаном се планира тако да зими та фонтана буде извор за лед ради клизалишта и дечје разоноде током зимског  распуста, а у погледу кружне раскрснице, додаје Медаковић, мишљење треба да дају урбанисти јер за ту инвестицију нису баш сигурни да је изводљива због скучене постојеће раскрснице.

З. Делић

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести