Шајкашка насеља вреди наново истражити

ЖАБАЉ: Прва сесија Научног скупа „Историја насеља општине Жабаљ“ одржана је у Народној библиотеци „Вељко Петровић“, у сарадњи са Матицом српском и  Општином Жабаљ. Научни скуп резултат је сарадње локалне самоуправе и Матице српске, која је потврђена протоколом потписаним ове године.
2
Фото: Б. Рашић

Генерални секретар Матице српске и помоћник за културно наслеђе и јавне збирке у Покрајинском секретаријату за културу, др Милан Мицић истакао је да општина Жабаљ има богато културно наслеђе, које је интересантно истраживачима.

- Матица српска је тамо где се налази српски народ и српска култура и зато смо и потписали овај документ. Установили смо да је потребно да пронађемо теме које су од заједничког интереса, а које имају свој извор на територији општине Жабаљ. Историјски гледано, Шајкашка је простор који је богат историјом и културом, која је, заједно са Србобраном, називана Српска Спарта, тако да је скуп мултидисциплинаран, са разним темама, попут историјских, археолошких, етнолошких, па и оних у вези са историјом уметности. Такође, теме се односе и на црквени живот, аграрну реформу између два светска рата, па и у вези са археолошким налазиштима, са одећом Срба и Русина у Ђурђеву - објаснио је др Мицић  и додао да се стари резултати допуњују новим сазнањима.

Ово је начин да се активирају они који се баве писањем, а који овде живе и који се баве темама везаним за овај простор, да добију мотивацију и подршку, као и да се подигне истраживачки ниво на простору овог дела Шајкашке. Задатак Матице српске је, како је наглашено на скупу, да помаже својим интелектуалним и културним потенцијалима.

Према подацима које Матица српска већ има, Шајкашка није неистражена, али на овом научном скупу појавила се нова грађа, нова виђења, а нова генерација научника наставља истраживање трагом својих претходника, користећи њихову литературу, али њихов улазак у архиве и проналазак нових архивских докумената свакако баца ново светло на токове историје и културе у овом делу Шајкашке, како је истакнуто на скупу.

Следи штампање зборника, који је трајан траг овог скупа и план је да сваке године буде организован овакав догађај, након којег ће увек уследити и израда  зборника, како би  била формирана библиотека која је везана за простор општине Жабаљ.

Председник општине Урош Радановић захвалио се председништву Матице српске, које је препознало значај пројекта, који је усмерен ка историји жабаљске општине.

- Ми као локална самоуправа сматрамо да ћемо овим пројектом подићи културни и образовни ниво деловања у целој општини. С обзиром на то да су ови предели били војна крајина, обрадили смо и тај милитантни део, па су на скупу изнети закључци до којих су истраживачи дошли. Нећемо се задржати на овоме, планирамо да и наредне године, као и сваке следеће, остварујемо сарадњу са Матицом српском и да на тај начин унапређујемо квалитет културног живљења у општини - рекао је Радановић и поручио да је локална самоуправа на располагању и свим удружењима која се баве сличном делатношћу, као и да ће помоћи и у материјалном смислу, као и у сваком другом.     М. Рашић

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести