Сомбор: Сезонци уместо на њиве и у воћњаке, одоше преко границе

СОМБОР: Тренд да се све више Сомборки, без обзира на године живота, а често и на материјални статус, опредељује за одлазак у Немачку, Аустрију, Швајцарску и Италију не би ли тамо неговали старије, немоћне особе, траје већ неколико година уназад.
1
Фото: Dnevnik.rs

У појединим селима, као што је Бачки Моноштор, Бездан или Бачки Брег, у којима су захваљујући националној припадности житељи већином остварили право на хрватске или мађарске пасоше, ова појава је готово болно присутна, пошто по најблажим проценама око 30 до 35 одсто становница ових села хлеб зарађује негујући европске сениоре по „шихтама“ од месец дана, али како време одмиче, ово се показује само као врх леденог брега.

Силом прилика неговатељице, које „преко“ за један месец рада могу да кући донесу и по 1.000-1.200 евра (пошто су им смештај и храна обезбеђени), за собом су „повукле“ и велики број мушкараца (већином млађих) који се баве истим послом, а повећањем броја таквих гастарбајтера порастао је и број оних који су се укључили у послове превоза на релацији Сомбор- земље Европске уније. За то време, пољопривредници и компаније које се баве пољопривредом су у очајању, пошто не могу да пронађу сезонске раднике „ни за лек“ иако су дневнице одавно премашиле и 2.000 динара било да су у питању радови у повртарству или воћарској производњи.

–  За овако онешто сам се одлучила пре две године , када сам прво узимала неплаћено одсуство, а онда и дала отказ у нашој бањи, и преко овдашње агенције отишла у Ердинг крај Минхена да негујем једну баку. Имала сам ту предност што сам здравствени радник, физиотерапеут, а поред тога говорим и немачки на конверзацијском нивоу, па сам заиста добила посао у једној дивној породици која ме је прихватиола као своју – каже Ержебет К. из Бездана, док са једним од овдашњих превозника договара нови одлазак у Немачку.

Пољопривредници и компаније које се баве пољопривредом су у очајању, пошто не могу да пронађу сезонске раднике ни за лекиако су дневнице одавно премашиле и 2.000 динара било да су у питању радови у повртарству или воћарској производњи.

За разлику од ње, која је захваљујући мађарским „папирима“ на потпуно легалном раду у Немачкој, њен превозник, власник хрватског пасоша и комбија регистарских таблица идентичног порекла, не жели да му се име „повлачи“ по новинама иако не зазире од рекламирања својих гастарбајтерских превозничких тура на интернету, односно друштвеној мрежи Фејсбук.

– Имам довољно проблема у Аустрији и Немачкој, не требају ми и овде – каже овај „превозник“, признајући да његов путнички комби често на ауто-путу заустављају припадници немачке полиције, којим мора да пружи уверљив одоговор шта седам-осам жена ради у његовом возилу када није званични превозник.


Ђаци спашавају семенски кукуруз

Праву „глад“ за сезонском радном снагом донекле умање ученици средњих школа, који ће ускоро кренути на летњи распуст. Тада их највише ангажују паори или пољо-предузећа на закидању метлица семенског кукуруза, што је посао који потраје 15-20 дана, што је овима довољно да обезбеде себи пристојан џепарац. За трајније и дуже ангажмане сезонаца у пољопривреди радници се и „свећом“ тешко проналазе.


Он наводи да ако нека од жена говори немачки, покушавају да увере полицајце да су сви рођаци који иду на крштење, рођендан или неко породично окупљање.

– Пошто и они знају да је то неискрен изговор, довољно је да само мало несигурности у одговору пружите, па да вам задрже возило, или у случају да жене имају српске пасоше, врате назад, ван ЕУ – шкрт је на речима овај превозник, којем се и самом десило да је неколико пута провео ноћ у аустријској полицијској станици.

М. Миљеновић

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести