НОВИ ПРОЈЕКАТ ДРУШТВА ЗА НЕГОВАЊЕ ТРАДИЦИЈА И РАЗВОЈ СРЕМСКИХ КАРЛОВАЦА Шетња кроз винско наслеђе
Нови пројекат Друштва за неговање традиција и развој Сремских Карловаца који у први план ставља локално виноградарско и винско наслеђе одржан је 19. јула под називом „Карловачким стазама кроз винско наслеђе“.
Замишљен је као шетња кроз Карловце уз заустављање на појединим местима која играју одређену улогу у историјату или актуелном тренутку за ту делатност.
Прва шетња кроз винско наслеђе отпочела је од Капеле мира где су учесници од координатора пројекта Владислава Ћурчина могли да чују причу о историји виноградарства и винарства на Фрушкој гори и Сремским Карловцима од римског цара Пробуса преко средњег века, турских освајања до Карловачког мира, уз осврт на досељавање Немаца из и њихов допринос развоју виноградарства и винарства, те опис чувених карловачких вина аусбруха и бермета.
Шетња је настављена Улицом карловачког мира до подрума породице Ивана Мерца, у ком је било речи о развоју и значају подрумарства у Сремским Карловцима уз опис познатих подрума-лагума. Домаћин Иван Мерц је причао о опреми, алатима и технологији прераде грожђа и поступку винфикације и чувања вина.
Код чесме Четири лава заокружена је шетња кроз карловачко винско наслеђе причом о чувеним бербама грожђа и прославама током берби, првој изложби воћа, грожђа и вина у Сремским Карловцима одржаној 1930. године, и оснивању Завод за виноградарство у Сремским Карловцима.
У завршници су представљена и дегустирана вина винарија Верус Киш, Киш, Мрђанин, Бајило, Ђурђић, Петровић, Винум, Опалић и Департмана за воћарство, виноградарство, хортикултуру и пејзажну архитектуру новосадског Пољопривредног факултета. У промоцији су учествовали Весна Ћурчин, Војин Атанацковић, Жељко Бохинц и Тамара Попов.
Пројекат је подржала општина Сремски Карловци.