Сремчеви дани у Елемиру:  Ред културе, ред забаве

ЕЛЕМИР: Дводневна традиционална манифестација „Сремчеви дани – Бал у Елемиру“, одржана је минулог викенда, а победницима на књижевном конкурсу уручене су награде.
Izložba karikatura sa ovogodišnje kolonije Foto: Dnevnik.rs
Фото: Изложба карикатура са овогодишње колоније Фото: Дневник.рс

Жири којим је председавао Угљеша Шајтинац од 130 радова пристиглих на овогодишњи конкурс за најбоље хумористичко-сатирично дело прогласио је причу „Синапсол форте”, аутора Милете Продановића из Београда. Уз диплому, њему је додељена и награда од 50.000 динара. Другу награду од 30.000 динара, за збирку песама, добио је Раде Воденичар из Зрењанина, а трећу од 20.000 динара Милана Грбић из Кикинде, за кратку причу „Ко другоме јаму копа, сам у њу пада”.

Одржано је и књижевно вече посвећено песнику Зорану Ђерићу, за којег је модератор Радован Влаховић рекао да спада у првих пет српских песника средње генерације. Првог дана манифестације, двосатни програм на бини у центру села одржало је овдашње КУД „Младост“, са својим гостима, а потом је наступила група „Кербер“. У центру села, по традицији, свој штанд су имале и жене из елемирског удружења и бројни угоститељи.

Други дан био је у знаку Колоније карикатуриста. Ове године учесници колоније били су Југослав и Јакша Влаховић, Константин Гросу, Кире Раденков, Владан Николић и Никола Штиклица. Њихови радови су ушли су у фонд колоније, у којем је сада већ више од 200 карикатура бројних аутора досадашњих учесника.

- Од првих дана пратим дешавања на овој колонији, која је опстала свих ових година, што је само по себи успех. Колоније карикатуриста су реткост и због тога је ова елемирска драгоцена - поручио је Југослав Влаховић, који је с породичним бендом названим „Породична мануфактура интегралног хлеба из Београда“, приредио мини- концерт.

У свечаној сали Месне заједнице Елемир представљена је књига „Насељавање Петровчана у Чиб – Челарево 1946. - 1947“ историчара Милана Мицића. О књизи су говорили Милан Шево из Челарева и аутор. Он је подсетио на услове и разлоге који су довели до сеобе српског народа из 35 села општине Босански Петровац у Бачку, о начину како је колонизација спровођена и условима у којима је обављена. Тема ове књиге, иначе, уско је повезана и са Елемиром, јер је и у ово банатско село, у јесен 1945. године, досељено 148 породица са више од 900 чланова, баш из села око Босанског Петровца.

Манифестација је завршена Џенана Лончаревића пред бројном публиком, а у поноћ је приређен и ватромет.
 

Ж. Балабан

EUR/RSD 117.1415
Најновије вести