Стари рендген даје мутне слике

ШИД: Да је повећан број оболелих од карцинома у целој земљи, опште је уверење које провејава  у медијима, а још више у приватним разговорима.
1
Фото: Dnevnik.rs

Каква је ситуација на шидском подручју проверили смо код искусне докторке, специјалисте радиолога Бранке Ђуровић, за коју колеге и пацијенти имају само речи хвале. Она ради 33 године, од тога 22  на рендгену и ултразвучном апарату, па из таквог искуства и без статистике, може дати релевантну оцену о здравственом стању Шиђана.

- И пре је било тешких болести, попут туберкулозе, малих богиња, али временом је то решено. Међутим, карцинома није било, по који случај годишње, док се данас налази свакодневно. Осим ове тешке болести налазимо приличан број коштаних обољења, обољења желуца, затим дегенеративних промена зглобова и кичменог стуба, уопште гледано костију код старијих. Прегледом млађих особа, жена, мушкараца и деце не налазимо често карциноме, и то је добро. Код старијих најчешће налазимо карцином плућа – каже докторка Ђуровић.

У последње време се чешће виђа и карцином бубрега који, по речима Бранке Ђуровић, пођеднако погађа мушкарце и жене.

- У току једне године на рендген дође 10.000 пацијената, а на ултразвучни преглед укупно 3.000. Они контролишу своје здравље, и то је добро. Поред горњег и доњег абдонома (јетра, жуч, бубрег и простата), радим и преглед пљувачне, штитне и лимфне жлезде. Највише прегледам абдомен, јер ту се најпре покаже напад карцинома са бубрега. Лекар ту мора бити опрезан и лагано утврдити све елементе – каже Бранка Ђуровић.

Особље које ради на рендгену старом више од 30 година, којем су цеви мењане два пута, због могућности озрачења користи заштиту уз редовне контроле здравља. Контролише се редовно и уређај.

- За све ове године никад нисам била озрачена. Имамо и други рендген који служи за преглед желуца и црева, стар 10 година. Међутим, снимци старог рендгена дају мутну, нејасну слику. Моје колеге и ја указујемо на тај проблем, јер такав уређај не може дати праву слику. Надам се да ћемо тај проблем решити. Ми годишње на та два рендгена направимо 10.000 снимака који су кључни за успостављање дијагнозе. Део смо тима у нашем Дому здравља с једне стране, а са друге стране желимо да колегама специјалистима на које се даље упућују наши пацијенти пошаљемо праве слике, јер у том случају и дијагноза ће бити права – истиче Бранка Ђуровић.

Д. Савичин

EUR/RSD 117.1415
Најновије вести