Свечаност у Суботици поводом дана оснивања првог Националног савета Буњеваца

СУБОТИЦА: У суботичкој Градској кући одржана је свечана седница Националног савета буњевачке националне мањине посвећена 23. фебруару – Дану оснивања првог Националног савета.
1

Реч је о једном од четири национална празника Буњеваца. Овом приликом додељена су традиционална признања у више области, а признање „Иван Антуновић”, које се додељује за посебан допринос на очувању националног идентитета Буњеваца, уручено је градоначелнику Суботице Стевану Бакићу.

Градоначелник Бакић је изјавио да је почаствован и привилегован доделом највишег признања буњевачке националне заједнице које носи име великог просветитеља и борца за права Буњеваца, бискупа Ивана Антуновића.

- Драго ми је што сам дао скроман допринос за једну историјску одлуку овог града да коначно учинимо Буњевце равноправним у употреби свог језика и писма са свим осталим заједницама у граду – рекао је Бакић. 

Честитајући Буњевцима национални празник он је подсетио да је реч о аутохтоном словенском народу који се на овим просторима налази од 17. века. Буњевци су дали огроман допринос развоју овог града и велики печат суботичкој култури, истакао је градоначелник.

- Буњевци су народ који је у својој историји преживео многе голготе, неправде разних режима и декрете који су задирали у њихов идентитет, па чак и груби покушај асимилације њихове заједнице. Све су то стоички издржали, радили на јачању своје заједнице и стандардизацији свог језика и дошли до историјског момента када је буњевачки језик уведен као службени језик на територији града Суботице. Посебно сам поносан на постигнути степен сагласности, као и на пун демократски капацитет који су Скупштина града и овај град показали. Тај историјски корак у развоју мултикултуралности нашег града урадили смо заједнички, уз подршку председника Србије Александра Вучића који води политику мира и стабилности. 

Председница Националног савета буњевачке националне мањине, др Сузана Kujunyić Остојић, казала је да је Дан оснивања Националног савета изузетан, јер га буњевачка заједница обележава својим матерњим језиком, као четвртим службеним језиком на територији града Суботице. Нагласила је да је од првог Статута на буњевачком у 18. веку, па преко друштвене стигматизације говорника буњевачког језика током друге половине 20. века прошло пуно времена, али да су Буњевци постигли свој циљ захваљујући градоначелнику Стевану Бакићу, на чији предлог је буњевачки језик уведен у службену употребу у Суботици. 

Она се захвалила одборницима Скупштине града који су гласали за увођење буњевачког језика у службену употребу. 

- Протекли период употребе буњевачког у јавној сфери показао је да увођењом буњевачког језика ником није ништа умањено ни угрожено, као што је било потенцирано. Напротив, наш град је добио на богатству мултијезичности, по којој је посебан - рекла је Сузана Kujunyić Остојић.

В. Х. 

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести