У Беркасову одржана Сремска винијада

​​​​​​​БЕРКАСОВО: По 23. пут у Беркасову организована је Сремска винијада.
Sremska vinijada Berkasovo
Фото: Dnevnik.rs

Овај пут организаторима у Месној заједници овог села шидске општине стигла су, како нам је потврдио председник комисије за пријем вина Митар Сабол, 34 узорка у категорији белих вина, 27 узорака у категорији црвених вина и 11 узорака у категорији розеа, и то не само од сремских произвођача, већ и из Шумадије, Хрватске, Републике Српске.

Митар Сабол каже да су се у минулих неколико година повећале површине под виновом лозом у Беркасову, па се сада може рећи да се грожђе овде гаји на 130 хектара, при чему три велика виноградара имају у посету 100 хектара винограда. Циљ манифестације је да се одмери квалитет вина овдашњих и гостујућих произвођача.

Узорке је оцењивала комисија чији је председник проф. др Слободан Јовић, а чланови инжењер Слободан Шапоња и доцент Пољопривредног факултета Александар Петровић. У свакој од три категорије вина предвиђене су прве три награде, а посебно оцењивање и признања намењена су локалним произвођачима из Беркасова.

За бела вина прво место припало је винараији Пајић из Брчког, за освојених 18,36 бодова, друго место припало је Анђелку Прокопецу из Бапске, а треће Николи Јовићу из Футога. У категорији црвених вина најбоље је оцењен узорак произвођача Пере Ђурића из Бијељине са освојиених 17,70 бодова. Друго место освојио је Марко Жеравица из Шида а треће Славица Чалић из Товарника. У категорији розе вина прво место освојила је Винарија Пајић из Брчког, са 17,26 бодова, друго место освојио је Анђелко Прокопец а треће Антонија Хотко из Жупање у Хрватској.


Савет стручњака

- У винограду има много посла, копате, заламате, вежете , откидате, а берба донесе пропаст. Када дођете у недумицу због неке нове ситуације у винограду, пре него што почнете радити, обратите се стручном лицу. Пре прераде грожђа опет се обратите стручњацима, да би знали који и колико квасца треба ставити на ту количину вашег вина. Основно је да имате два суда која су вам при руци како би урадили праву ствар и добили боље вино. Све се то може лако и на прави начин урадити без журбе – саветовао је виноградаре професор Слободан Јовић.


Хотко Антонија из Зупање Р.Х. И освојила бронзану плакету. Како смо најавили посебно бодовање црвених вина обављено је за Беркасовцане. Прво место освојио је Бојан Митровиц за златну плакету. А за бело вино прво место освојио је Миодраг Митровиц из Беркасова.

Председник Скупштине општине Шид Велимир Ранисављевић уручио је дипломе онима који су помогли да се организује Сремска винијада – Мото клубу Шид, Туристичкој организацији, Културно-образовном центру Шид, Удружењу жена „Извор” из Беркасова. Свечарску атмосферу употпунили су стихови Срђана Малешевића, посвећени вину.

Упадљиво је да су гости освојили практично све награде, златне, сребрне и бронзане плакете, изузев Марка Жеравице из Шида који је овојио сребрну плакету и осветлао образ овдашњим винарима.

„Штета је и душа ме боли како нам лоше пролазе сремска бела вина.  Узалуд ми дајемо стручне савете, кад виноградари раде по старом моделу. Наши људи циљају већу количину и немају стрпљења, уместо да унапреде квалитет. Иако је географски положај и квалитет земљишта надпросечан, у овом крају изостаје квалитетно виноградарство", каже др Слободан Јовић.

Појашњавајући у чему греше виноградари Јовић каже:

„Први задатак виноградара јесте да обрате пажњу напринос грожђа по хектару. Наука не може прихватити род грожђа од пет до шест килограма по чокоту. Бело грожђе с родом од три-четири килограма по чокоту даће још увек квалитетно вино, али када се ради о црвеном вину морамо бити врло обазриви око уређења чокота, јер што је мањи принос квалитет вина расте. Други задатак винара је да квалитетно обави бербу. Ако идемо даље сазнајемо да су вина жута. То значи да је винар јако цедио из грожђа, и зато су та вина жута и горка. Виноградари морају знати ако цеде јако грожђе немају квалитет. Ако мељемо месо са коскама треба нам пинцета да вадимо те коске из меса. Код вина нема пинцете."

Сада до изражаја долази употреба неких хемијских средстава која ће исправити укус да га практично скину са белих вина и тако добију онај прави укус карактеристичан за то вино. Жао ми је када видим да од толико донетих белих вина, четири су само добра, закључује Јовић.

Д. Савичин

EUR/RSD 117.1117
Најновије вести