У Дебељачи само седморо првака учи на мађарском

ДЕБЕЉАЧА: На подручју јужног Баната у ковачичкој општини Дебељача је доста велико и пространо место, које је пре пола века имало око 6.500 житеља, по последњем попису их је било скоро 5.000 у око 2.000 домаћинстава, али се број становника претходних година драстично смањио.
ф
Фото: Dnevnik.rs

Председник Савета МЗ Дебељача Ласло Хорти процењује да је у Дебељачи сада највише 3.500 душа, јер је за претходне три-четири године доста људи отишло у иностранство, пре свега у Немачку и друге земље ЕУ.

- Талас исељавања се није нешто посебно одразио на живот у селу, али је одлазак око 2.000 људи приметан. Људи су отишли из економских разлога, јер посла у Дебељачи нема као што је некад било. Они који су остали углавном живе од пољопривреде, а запослен је знатно мањи број људи у обућарским или дрвопрерађивачким пословима – каже Хорти.

У Дебељачи се прибојавају да, ако се исељавање не заустави, некада моћно место не остане само стециште старих људи. Одласци су се итекако одразили на смањење броја деце у основној школи и забавишту. У Дебељачи је највише Мађара, којима је врата у Европу отворило двојно држављанство и добијање мађарског пасоша, па је од некадашња три оделења на мађарском и једног на српском, дошло до тога да школа има по једно одељење на мађарском и српском, с тим да је у одељењу на мађарском свега седморо првака. Школа у Дебељачи некада је имала и 700 ђака, а сада нема ни 400. Путоказ за наредни период је у забавишту, где има шесторо предшколаца.


Брже до Београда

У Дебељачи већина улица, изузев три-четири, има асфалт, али и за асфалтирање те три улице потребно је доста новца, јер су овдашње улице веома дуге, па је то око пет километара. Много наде полаже се у завршетак саобраћајнице између Дебељаче и Опова у дужини од око 11 километара, о којој се прича већ три-четири деценије. Оповчани су одрадили 4,5 километра са њихове стране, па преостаје да се у најскорије време заврши и остатак, па ће житељима Дебељаче и већине места ковачичке општине скратити раздаљину до Београда.


У предузећима у Дебељачи некада је радило преко 3.000 радника, а данас у овом месту има око 300 запослених. Сви се са сетом сећају Фабрике обуће „Мода“ у којој је радило око 600, у Млину од некадашњих 80 радника сада нема никога, Фабрика „Нови дом“ била је моћни гигант дрвопрерађивачке индустрије, Земљорадничка задруга „Дебељача“и је од некадашњих 250 спала на свега 30 људи...

- Можемо да се похвалимо да је Дебељача у најсрећнија времана у општини Ковачица било економски најјаче насеље, јер поред мештана који су били запослени у предузећима у месту, из околних места је долазило на посао још око 500 људи. Све се то променило у процесу транзиције, па нажалост сада ситуација није ружичаста. У почетку су углавном одлазили млади људи, чим су стекли неке услове отишле су и њихове породице. Још увек људи одлазе, али у мањој мери него претходних година. Приметно је да у претходних годину и по дана почеле су да одлазе породице средовечних преко 50 година, што је показатељ тешке економске ситуације – сматра Хорти.

Фото: Dnevnik.rs

Комунална инфраструктура Дебељаче је задовољавајућа, мада увек може да буде и боље, али према речима Хортија, у овој несташици пара када се свако бори за сваки динар, није лако. Месна заједница Дебељача је до скоро располагала са десетак локала у згради где се налазе месне институције, од којих је закуп био приход Месне заједнице, што су била сопствена средства која се сада сливају у буyет Општине Ковачица. Село располаже само скромним средствима која се добијају из општинске касе, у износу од 2,3 милиона динара, из чега се подмирују плата секретара, као и трошкови струје у згради где је месна канцеларија.

Секретар МЗ Дебељача Ђула Мохачи додаје да посла има на одржавању јавне расвете, кошењу траве на главним раскрсницама и одржавању јавних површина, депоније грађевинског шута и других текућих послова, за шта су средства предвиђена у општинском буyету, али све је повезано са избором извођача на тендерима и јавним набавкама. Мохачи напомиње да рецимо одржавања јавне расвете и мењање сијалица од стране фирме одабране на тендеру, не иде као када је то радила МЗ када је имала више надлежности.

- Много пута разговарамо да је Дебељача била најлепше и економски најснажније место, од свих колних насеља, али захваљући ономе што обавља месно Јавно комунално предузеће „4.октобар“ ипак се ради да живот у селу буде што бољи – каже Мохачи.


Инвеститори траже гас

Ласло Јовер додаје да су сваког дана у све већим бригама, јер како види силни одлив становништва не води на добро.

- Имамо јако пуно празних кућа, можда око 300. Не бих могао да прогнозирам шта ће бити, али надам се да ће нам овде кренути на боље. Верујем да ће се на то одразити гасификација, јер до сада када су потенцијални инвеститори долазили, када су видели да немамо гас ту се прича завршавала. Ситуација ће у наредном периоду бити повољнија, јер је гасификација услов за неке инвестиције, али треба времена да се ово велико улагање осети у Дебељачи. Искрено се надам да ће нешто од тога бити, јер иначе у супротном у селу ће остати махом старији људи, па све више постајемо једно велико геронтолошко насеље – предочава Ласло Јовер.


Месно ЈКП „4.октобар“ ради све, од одржавања зеленила, водоснабдевања, одржавања гробља до бриге о месној пијаци и вашаришту, јер је Дебељача чувена по вашарима, али и неколико великих манифестација које се у току године одржавају на вашаришту које заузима простор од 12 хектара.

- На све што радимо имамо само дветоро запослених. Економишемо од сопствених прихода, али великих проблема имамо због старих возила, међутим, не би успешно функционисали да нема тимског рада, великог другарства и међусобне сарадње Месне заједнице Дебељача и Општине Ковачица. Проблем представља што је одлив становништва био јако велики, што се одражава и на нас, а трошкови пословања су све већи. Људи који су имали дугове за воду отишли су претежно у Немачку и друге земље. Дајемо максимум у овим условима, помажемо месне институције колико можемо – каже директор ЈКП „4.октобар“ Ласло Јовер.

Текст и фото: Милорад Митровић

 

Пројекат „Ковачица данас” реализовала је „Панонија медиа“ у сарадњи са „Дневником“. Ставови изнети у овом тексту нужно не изражавају ставове локалне самоуправе, која суфинансира пројекат.

EUR/RSD 117.1415
Најновије вести