У Кикинди желе да привуку нове инвеститоре и задрже постојеће

КИКИНДА: Члан Градског већа Кикинде за привреду и инвестиције Саша Танацков изјавио је да План развоја града за период од 2021. до 2027. године, који је будући стратешки документ за ову средину, неће бити списак лепих жеља, него план реалних могућности и потреба.
д
Фото: Dnevnik.rs

Танацков је представљајући резултате Стратегије одрживог развоја од 2014. до 2020. године указао да су у том периоду развоја била дефинисана четири приоритета, 12 стратешких циљева, 33 програма, 184 пројекта и 29 макроиндикатора, а да је у време стварања те Стратегије, незапосленост је била дупло већа у односу на 2020. годину.

Као веома значајан економски тренутак, наведено је и отварање граничног прелаза Наково-Лунга између Србије и Румуније, који је показао своју оправданост.

- Свима нама циљ је да Кикинду учинимо бољим и атрактивнијим местом за живот. Настојимо да привучемо нове инвеститоре, али и да задржимо постојеће, са посебним нагласком да у родни град вратимо младе генерације који одлазе на школовање. То можемо само уколико град има перспективу на којој сви морамо да радимо - рекао је Танацков.

Он је додао да ће се за израду Плана развоја до 2027. године, уместо четири, формирати шест радних група, за економски развој, пољопривреду и село, потом за спорт, омладину и социјалну заштиту, а ту ће бити још радна група за образовање, културу, невладин сектор, медије и националне мањине., те да ће се посебна радна група бавити заштитом животне средине, као и развојем инфраструктуре и комуналне делатности.

Анализа досадашње Стратегије одрживог развоја показала је да је реализовано 61 одсто укупне вредности предвиђене тим документом.

Анализа остваривања Стратегије одрживог развоја од 2014. до 2020. показала је реализацију од 61 одсто, при чему су остварена 63 пројекта из тог документа, али и велики број пројеката који се нису нашли у акционом плану

- Реализована су 63 пројекта предвиђена овим документом, што је добар проценат, али је реализован и велики број пројеката који се нису нашли у акционом плану, а који су од изузетног друштвено економског значаја за град Кикинду. То говори у прилог томе да су локални актери били изузетно агилни у прилагођавању насталим променама и коришћењу извора средстава која нису доступна када је Стратегија усвајана - рекао је Бранислав Милосав из зрењанинског Регионалног центра за друштвено економски развој.

Резултати, закључци и препоруке настали током ове анализе, одлична су основа за израду будућег Плана развоја града за период 2021-2027.

- Посебно бих похвалио ангажман људи из локалне самоуправе јер су у током реализације пројекта успели да анимирају и приватни сектор. То је нешто што и у будућности треба да прихватимо, да не може све сама локална самоуправа да изнесе  него да морају да се нађу и партнери из приватног сектора, да директно уложе у локалну заједницу - каже професор др Роберт Молнар.

Молнар је истакао да су између осталих, директно у локалну заједници улагали „Мецафор“, „Ле Белиер“ и „Тиса аутомотив“ и њихов удео је 18,1 одсто. Према његовим речима, куориозитет за реализацију Стратегије јесте да се у међувремену променило окружење, поготово донаторско, а и привредни амбијент, не само у локалу него и читавој држави, што је Град Кикинда препознао и урадио акциони план инвестиција за период 2020-2022.

- Онда се радило на балансирању пројеката измеђ пројеката акционог плана Стретегије урађене 2014. и реализације пројеката предвиђених планом инвестиција - напоменуо је Молнар.    

Текст и фото: М. Митровић

 

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести