У Кисачу одржан Фестивал словачке народне ношње у Војводини

Кисач је синоћ на отварању 4. фестивала словачке народне ношње у Војводини, био место раскошне културне манифестације словачке националне заједнице у организацији Културног центра „Кисач”.
Festival slovačke narodne nošnje u Vojvodini Foto: R. Hadžić
Фото: Фестивал словачке народне ношње у Војводини Фото: Р. Хаџић

Фестивал је у 16.30 симболички отворило двадесетак девојака у народним ношњама које су возиле бицикл и биле предвођене Маријом Петрик, старом женом из Кисача која никад не скида словачку народну ношњу. Оне су се зауставилле на неколико тренутака испред Културног центра „Кисач”, где су их чекале две жене, једна у белој народној ношњи, друга у црној, између којих је стајао мушкарац у кошуљи и кецељи старој 140 година. Мушкарац је држао свечени штап којим су некада Словаци позивали госте у сватове и књигу о кисачким традиционалним ношњама  Књигу је ставио у корпу Марије Петрик, којој је и посвећена, потом је колона бициклиста наставила вожњу улицама Кисача...   

То је мали детаљ с раскошне културне манифестације војвођанских Словака у години у којој обележавају чак три јубилеја: 100. годишњицу Словачких народних свечаности и отварање Гимназије и словачке штампарије у Бачком Петровцу. Фестивал је настављен отварањем Галерије „Људевит Милош Мичатек” и изложбе „Словачка свадба” у Културном центру.

Фото: Спектакуларна вожња девојака бициклима Фото: Р. Хаџић

– Захвални смо Граду и градоначелнику Новог Сада Милошу Вучевићу на подршци. Град је у адаптацију Летње сале Културног центра и галеријски простор инвестирао 4,8 милиона динара – рекао је за „Дневник” директор Културног центра Павел Сурови. Како је навео, Галерија „Људовит Милош Мичатек” с модерном галеријском и аудио-опремом сада представља највећу галерију словачке заједнице у Војводини, што их радује јер ће тамо у будућности многи словачки уметници моћи да представљају своје радове.

У гала програму гости Фестивала су имали прилику да погледају словачки етно-мјузикл „Аничко и Јаничко” и модну ревију креаторке Јарославе Вурили Коцан из Словачке Републике, као и ревију старих словачких народних ношњи из места у Војводини у којима живе Словаци. Након фестивала је приређено народно весеље.

        Е. Марјанов

Пројекат „Толеранција и разноликост удружене у заједнички живот Војводине” реализује „Дневник”  уз подршку Покрајинског секретаријата за културу, јавно информисање и верске заједнице.

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести