У Ковачици почела са радом фабрика воде

КОВАЧИЦА: Фабрика воде у Ковачици почела је са радом и испоруком воде корисницима. Две године је трајала изградња, а утрошено је до сада преко 82 милиона динара, од чега је из буyета ковачичке општине обезбеђено 30, финансијска подршка Управе за капитална улагања АП Војводине је износила 41,2 милиона динара, а део је био из сопствених средстава ЈКП „Елан”.
1
Фото: Dnevnik.rs

Завршетком изузетно значајне инвестиције задовољни су челници локалне самоуправе и овдашњег ЈКП „Елан”, којем је поверено водоснабдевање у седишту ове јужнобанатске општине:

- Изградњом фабрике воде у потпуности је испуњена воља грађана, јер је у питању једна од највећих инвестиција и поносан сам резултатом двогодишњег рада – каже председник општине Ковачица Милан Гарашевић. – Вратио бих се уназад на 2016. годину и изборну кампању, када смо испред Српске напредне странке урадили одређена истраживања. У спроведеној анкети највећи број Ковачичана се изјаснио да жели фабрику воде. Мада многи нису веровали да тако значајну инвестицију можемо брзо да завршимо, ми смо исте године ушли у изградњу и за две године је пустили у погон.

Гарашевић наглашава да изградња фабрике воде у Ковачици није значајна само за житеље овог места, него и за друга места општине, где такође има проблема проблема са снабдевањем пијаћом водом.

- Познат је проблем у Идвору, где је у једном делу решен проблем пијаће воде, лошу воду имају житељи Дебељаче, такође и Црепаје. Најбољу воду у нашој општини имају становници Уздина и Падине – указује Гарашевић.

Постројења фабрике воде у Ковачици сада континуирано обезбеђују стабилно снабдевање водом за око 6.100 житеља у преко 2.000 домаћинстава и за друге потрошаче. Фабрика воде почела је са радом 12. јула и сада из чесми обезбеђује потрошачима пречишћену и омекшану здраву питку воду.

Фото: Dnevnik.rs

Директор ЈКП „Елан” Златко Сианта истиче да је вода из чесми у Ковачици квалитета какав захтева Правилник о хигијенској исправности и квалитету воде за пиће Републике Србије, који је и строжији од прописа ЕУ. Садржај гвожђа, мангана, амонијака и нитрита у пијаћој води су сведени на минимум, ПХ вредност је одлична, па тако грађани практично из чесми у својим домовима имају пијаћу воду квалитета оне коју купују флаширану у продавници.

Из фабрике воде у Ковачици излази вода квалитетна као флаширана, а отклањањем калцијума помоћу јоноизмењивача добијена је мекша вода

- Отклањањем калцијума помоћу јоноизмењивача смањена је тврдоћа воде. До сада смо имали тврду воду са 18,5 степени, која је била близу границе да буде веома тврда вода, сада после третмана у фабрици је мека вода и тврдоћа се креће 10 до 11 степени, што је идеално за људску употребу по препорукама Светске здравствене организације и институција које се баве квалитетом воде. Анализе квалитета воде за фабрику воде у Ковачици радио је Завод за јавно здравље из Новог Сада, а ЈКП „Елан” сталне контроле провере квалитета ради у Заводу за јавно здравље Панчево – појашњава директор ЈКП „Елан” Златко Сианта.

М. Митровић

Пројекат „Ковачица данас” реализовала је „Панонија медиа“ у сарадњи са „Дневником“. Ставови изнети у овом тексту нужно не изражавају ставове локалне самоуправе, која суфинансира пројекат

EUR/RSD 117.1643
Најновије вести