У Кули обележена годишњица колонизације народа из Црне Горе

КУЛА: Како је већ устаљено, шесту годину заредом, крајем новембра одржава се пригодна свечаност поводом обележавања годишњице колонизације народа из Црне Горе у Кулу.
с
Фото: Општина Кула

Место обележавања је остало исто, спомен- соба у кругу фирме „Жито Медиа“, а културно-уметнички део програма одржан је испред старог железничког вагона који је својеврсни симбол досељавања.

Први се обратио здравичар Божидар Бошко Миљанић, који је здравицом пожелео добродошлицу и свако добро у животу свим окупљенима. Њих је поздравила Славка Јоветић Бадњар у име Удружења грађана колониста и потомака из Црне Горе 1946., која је истакла да је једна оваква манифестација богатство свих нас. Она је искористила прилику да још једном позове све чланове породица које нису доставиле фотографије за други део монографије, да то учине. Први део монографије приредили су Жарко Поповић и Миомир Ђукић, и може се још увек набавити у просторијама спомен- собе колониста.

У име локалне самоуправе, окупљене је поздравио Карољ Валка, заменик председника општине Кула, који је рекао да су овакви догађаји велика драгоценост са све грађане општине Кула. Фолклорно богатство крајева из којих су дошли колонисти представили су чланови Културно-уметничког друштва „Дурмитор“ из Куле, тачније њихова мушка и женска певачка група. Гусле су својеврсна асоцијација на крајеве Црне Горе и Херцеговине, те је тако и обележавање годишњице колонизације протекло у знаку гусала. Програм су употпунили гуслари Перо Вујовић и, испред Културно уметничког друштва гуслара „Марко Миљанов“, Радован Шојић и Чедомир Дурковић. Стихове су говорили песници Угљеша Слијепчевић и Гавра Веселиновић.

Гости из Куле, околине али и издалека, нису крили задовољство због оваквог вида окупљања које буди многа сећања. Једна оваква манифестација захтева велико време, ресурсе и стрпљење, а најзаслужнији за њено одржавање су Општина Кула и фирме „Пелапо плус“ и „Жито Медиа“, чији је власник Миомир Ђукић несебично уступио простор за спомен- собу колониста.

Своје место, сплетом околности, у питомој војвођанској равници нашли су и припадници народа из Црне Горе, који, са свим другим националним заједницама, обогаћују културну палету општине Кула и, у миру и слози, доприносе њеном угледу и јачању. И управо то јесте главна порука овог обележавања: добро здравље, мир и слога, до наредног виђења, поручују организатори.   

В. Х.

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести