У војвођанским градовима обележен дан сећања на НАТО агресију

КИКИНДА/СОМБОР: Полагањем венаца и цвећа крај спомен-плоче и скулптуре Туга, подигнутих у част погинулим и несталим полицајцима и војницима са подручја Кикинде у ратовима од 1991. до 1999. године, обележен је Дан сећања на почетак НАТО агресије на СР Југославију пре 22 године.
d
Фото: Dnevnik.rs

Венце и цвеће су положили чланови породица, борачких организација, удружења ветерана и политичких странака, а испред локалне самоуправе градоначелник Никола Лукач и председник Скупштине града Младен Богдан. На спомен плочи су имена 37 настрадалих Кикинђана. 

Председник Скупштине удружења „Српски ратни ветерани“ Владимир Радојчић је подсетио да се на овај дан сећамо страдања нашег народа у борби за слободу и опстанак, указавши да је НАТО агресија на СР Југославију био антицивилизацијски чин, који је подсећао на борбу Давида и Голијата.

- Време пролази, људски је праштати, али се не сме заборавити. Неговањем културте сећања, младим генерацијама преносимо истину о борби кроз коју смо сви заједно прошли - рекао је Радојчић.

Председник Скупштине града  Младен Богдан је рекао да је ово био један од најтежих и најболнијих тренутака и периода у нашој новијој историји, када је једна суверена земља нападнута од стране 19 земаља, чланица НАТО-а..

- Град је пре три године подржао и омогућио поставку овог споменика, што је веома важно, јер суграђани који су дали живот у ратовима деведесетих, нису имали спомен- обележје. Локална самоуправа ће и даље подржавати обележавање овако важних датума - истакао је Богдан.

Градоначелник Никола Лукач је поручио:

- Сећамо се једне велике несреће и агресије, нечега што никада нисмо мислили да ће нам се десити. Светска неправда те 1999. учињена је тадашњој СР Југославији. НАТО алијанса бомбардовала је нашу земљу, нашу децу, наше мостове, градове и фабрике. Увек ћемо бити уз породице настрадалих и ветеране.

Полагањем венаца на гроб заставника Радована Медића на Великом православном гробљу у Сомбору и у овом граду је обележен Дан сећања на жртве НАТО бомбардовања 1999. године. Радован Медић прва је жртва која је погинула на тадашњем сомборском Аеродрому, а према многим изворима он је уједно био и прва жртва НАТО агресије ван територије јужне српске покрајине Косова и Метохије.

Венце су положили породица, заменица градоначелника Града Сомбора Љиљана Тица, чланови Градског већа Сава Дојић и Мирослав Ковачић, делегација Првог центра за обуку Војске Србије, Команде 224. Центра за електронска дејства Батајница, јединица којој је припадао заставник Медић, као и његови пријатељи.

Током НАТО бомбардовања, поред људских жртава, у Сомбору и околини су на мети непрестаног авио-бомбардовања, као и терорисања разорним крстарећим ракетама били бројни привредни, али и стамбени објекти на ободу града. Поред сакаћења привреде, остало је забележено да је Сомбор био једини град у тадашњој Савезној Републици Југославији чији се чак и водовод нашао на мети НАТО авиона, након чега су Сомборци остали без питке воде.

Свих 78 дана агресије је протекло и у темељном уништавању постројења и складишта тадашњег НАП Нафтагаса на ободу града, а трагедија је избегнута једино правовременим измештањем огромних количина нафте и њених деривата у резервоаре на обали Дунава, које алијанса није гађала плашећи се еколошке катастрофе у низводним земљама, Румунији и Бугарској, иначе НАТО савезница у овом злочиначком подухвату.

Делегација Града Сомбора и Војске Србије положила је и венце на Споменик жртвама ратова 1990-1999. године у Парку хероја испред здања градске Скупштине, односно зграде Жупаније, уз пијетет према свим жртвама ратова током распада бивше државне заједнице.

М. Мћ - М. Мр.

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести