Женско предузетништво узима маха

СУБОТИЦА: Уз високу незапосленост, а жене спадају у како се то обично каже „рањиве групе при запошљавању”, разумљив је покушај државе да преко надлежних институција покрене низ пројеката

за самозапошљавање, где се посебан акценат ставља на женско предузетништво. Проф. др Даница Дракулић објашњава да је економска предузимљивост код жена почела да се развија релативно скоро.

- И у земљама где је равноправност полова законски најбоље уређена, жене су имале другачије друштвено-културне улоге и очекивања него мушкарци. Већи акценат на значај и улогу женског предузетништва актуализован је код нас у новије време кризом, растом незапослености, повећањем сиромаштва и решавањем егзистенцијалних проблема појединца и породице. Статистика показује да се жене одлучују на покретање приватног бизниса углавном из економске нужде и суочене су са великим бројем проблема код оснивања и вођења бизниса – каже  Даница Дракулић.

Занимљив је податак да је међу запосленим женама само њих 15,6 одсто у приватном бизнису, а двоструко више у приватном бизнису су запослени мушкарци, 30,5 одсто. Данас се у улози власнице или менаyерке појављују жене у више од 35 одсто фирми, што је највећи помак ако се ови трендови посматрају у односу на почетак транзиције 1990-их година, истиче Дракулић.

Наша саговорница даље објашњава да је законима, прописима и стратегијама дефинисан важан институционални оквир за развој женског предузетништва и да наша држава је у том смислу постигла позитивне промене, међутим, у пракси ти процеси оснаживања жена за предузетничке послове теку знатно спорије и не може се бити задовољан достигнутим нивоом. Зато је имплементација владиних политика и инструмената у пракси врло важна, као и рад на промени културног модела традиционално супростављеног предузетништву и положају жене у друштву.

- Услови пословања су изузетно тешки, поготово ако се имају у виду и други аспекти обавеза жена у породици и друштву. Може се рећи да је веома тешко остварити равнотежу између предузетничке каријере и породичних приоритета жене, циљ на ком је све већи нагласак стратешких докумената ЕУ, који се баве овом проблематиком. Иако је ниво развоја предузетништва код нас такав да се може рећи да је већина препрека за приватан бизнис заједничка за оба пола, у неким случајевима оне имају посебан утицај на предузетнице - закључује Даница Дракулић.

Сандра Иршевић

 

Теже до зајмова

Говорећи о посебним препрекама за предузетнице Даница Дракулић каже да жене поседују мање некретнина регистрованих на своје име, што им отежава добијање кредита услед недостатка средстава обезбеђења. Жене су условљене и избором сектора, родном дискриминацијом и постојањем стереотипа, недовољно развијеном и флексибилном бригом о деци, тешкоћама у усклађивању породичних и пословних обавеза. 

EUR/RSD 117.0802
Најновије вести