Зрењанинац проучава како да небодери преживе земљотресе

Тридесетшестогодишњи Зрењанинац Кристијан Коложвари, који је запослен на Калифорнија Стејт Универзитету у Лос Анђелесу, тренутно је ангажован на пројекту захваљујући којем би високе зграде, у случају земљотреса, прошле са минималним оштећењима.
kristijan.JPG
Фото: приватна архива

За овај рад, трочлани тим, у којем се, поред Коложварија, налази још један стручњак из Србије – Весна Терзић, добио је финансијску помоћ Националне научне фондације у Америци.

Кристијан је у Зрењанину завршио Основну школу „2. октобар“ и Зрењанинску гимназију, после чега је уписао студије на Грађевинском факултету у Београду, и то конструктивни смер. Факултет је завршио 2006. године, био је и студент генерације, а онда је две године провео радећи у једној приватној београдској фирми.

"Занимали су ме земљотреси, доста сам о њима читао на интернету, и одлучио сам да одем у Америку, што сам и урадио 2009. године. Одабрао сам Калифорнију, пошто их у тој америчкој држави има највише, па се тамо и доста изучавају", прича за „Дневник“ Кристијан Коложвари, који се ових дана налази у Србији, у посети породици и пријатељима.

По доласку у Америку, овај млади стручњак аплицирао је за пријем на Универзитет УЦЛА, одакле је добио потврдан одговор и стипендију. На том Универзитету Кристијан је и докторирао пре четири године.

"Краће време сам радио у једној фирми, а онда сам се запослио на Калифорнија Стејт Универзитету у Лос Анђелесу. Прошле године постао сам део трочланог тима који се бави пројектом везаним за високе зграде, односно за објекте са више од тридесет спратова, изграђене на трусним подручјима", објашњава Кристијан.

Он и његови сарадници покушавају да развију нову методологију за пројектовање небодера, како би они након земљотреса у веома кратком року поново постали функционални. Таква методологија тренутно не постоји у свету, а нарочито је интересантна за Лос Анђелес у којем, по Кристијановим речима, на све стране ничу нове вишеспратнице и тренутно се грађевински кранови налазе на тридесетак локација у граду.

"У тим високим зградама углавном се налазе банке и седишта фирми, и уколико оне имају застој у раду од неколико месеци, губе се велике количине новца. Зато ми покушавамо да смањимо последице земљотреса и да омогућимо да се после што краћег времена станари поново уселе у објекат. Пројекат је у току, траје укупно три године и за сада све иде својим током", истиче Кристијан и додаје да им у овом послу помаже неколико студената, а остварили су сарадњу и са пар фирми из Лос Анђелеса.

Земљотресно инжењерство

У оквиру рада на овом пројекту, Кристијан обавља мноштво разговора са инжењерима и учествује на стручним конференцијама по свету, на којима представља прелиминарне закључке. Између осталог, био је и на 16. Светској конференцији посвећеној земљотресном инжењерству, великом научном скупу одржаном у Чилеу. Жеља му је, између осталог, да прошири видике младим људима у Србији, који би се, евентуално, у будућем периоду бавили сличним занимањем.

Жељко Балабан

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести