СЕРГЕЈ ЛОЖКИН, КАСПЕРСКИ: Спремамо се за одбрану квантум технологије, нема везе што је у зачетку
Како да сајбер безбедност коначно буде корак испред технологије, како би кориснике што боље заштитила? Тако што ће смишљати решења за технологију која још не постоји. Звучи футуристички? Да, већ се озбиљно ради на развоју сајбер безбедности за квантум технологију, чији се раст очекује тек за 10 до 15 година. Јер комјпутере са квантум технологијом можемо избројати на прсте једне руке, али нам је свима јасно коликом брзином ова технологија, која ће меморију смештати у делове атома, може да се развије.
- И за стручњаке који праве квантум компјутере, и за нас из сајбер безбедности ова технологија је далеко у будућности… ако уопште функционише - каже Сергеј Ложкин, шеф Глобалног тима за истраживање и анализу компаније Касперски. - Ја сам стручњак за безбедност, а мој задатак је да објасним како квантна технологија утиче на сајбер безбедност. Главна разлика између квантног приступа и стандардног је у томе што се квантним путем може постићи много више, нарочито у области сајбер-безбедности.
Како је рекао, кад квантне технологије уђу у широку употребу, све ће се врло брзо мењати.
- То ће утицати на алгоритме за енкрипцију које тренутно користимо свуда – у мрежној заштити, заштити података итд. Да би се спречио тај сценарио, потребни су нам сви – владе, компаније, истраживачи, аналитичари, пословни људи – сви који желе технологију отпорну на квантне рачунаре, како бисмо заштитили наше податке од потенцијалног излагања тим машинама.
Наша земља мора да се спрема
Људи који у вашој земљи доносе стандарде, прописе и политике морају бити свесни овог проблема. Морају бити у контакту с научницима који знају шта се спрема, са истраживачима безбедности и са компанијама – домаћим и страним – које знају како се то примењује. Ваша земља треба да има водеће људе у овом процесу. Ваша влада мора знати да ли је спремна и да ли уопште размишља о томе. Можда већ и ради на томе – поручио је Ложкин.
Питање је, како можемо бити припремљени за нешто што ни не разумемо у потпуности, што нам је тренутно недоступно?
- Основна ствар је у томе што нећемо, када дође време за ту технологију, морати да измислимо нове ствари, већ ћемо усвојити оно што је већ развијено – каже Ложкин. - Сједињене Америчке Државе, на пример, већ развијају стандардизоване алгоритме, отпорне на квантне нападе. Ви не морате да их измислите – само ћете их применити. Компаније ће бити приморане да користе те нове технологије. То ће бити јавно доступна знања, која ће државе попут САД делити – биће објављено јавно, постаће стандард.
И у Србији се већ сада подаци грађана, државне управе, војске, науке – чувају у системима који нису направљени у Србији. Системи, протоколи, енкрипције – углавном су развијени у САД. Алгоритми, софтвер, све. Иста ће бити ситуација и са квантном заштитом.
Како је истакао, ваља нам само ускочити у тај воз. А многе земље већ озбиљно раде на томе да се на време укључе. На овим алгоритмима, каже наш саговорник, базираће се стандардизација и у другим земљама, укључујући и европске. На тај начин се спречавају будуће претње – тако што размишљамо о њима већ сада.
А где су у тој трци млади људи, следеће генерације? Хоће ли успети да се изборе са примамљивим обећањима великог новца које им нуде криминалне организације, јер су прилике за велике зараде највеће кад технологија тек почиње да се развија.
Шта је уопште квантум технологија
Квантни рачунари користе законе квантне физике да би истовремено обрађивали више података, што им омогућава да решавају сложене проблеме много брже од класичних рачунара. Амерички рачунарски научници управо су развили први чип који на истом силицијумском супстрату обједињује електронске, фотонске и квантне компоненте, објављено је у Натуре Елецтроницс. Ова иновација истраживача са Универзитета у Бостону, Берклију и Нортвестерну могла би, како кажу, представљати кључни искорак ка практичној и масовној производњи квантно-фотонских система, који би били основа будућих квантних рачунара, комуникационих мрежа и сензора.
Сајбер криминал расте, технологије се убрзано развијају, али будућност је и даље неизвесна. Националне државе, криминалци – неки можда неће добити приступ квантним рачунарима, али ће се, свакако, појавити заштитне технологије. Вероватно ће бити финансиране, али у овој индустрији постоји пуно сивих зона – каже Сергеј Ложкин, истичући да ћемо сигурно имати и високообразоване људе који ће прећи на мрачну страну.
- Биће и таквих људи. Јер за ову област потребни су ванредни умови – људи који размишљају као нико други. Заиста верујем да је овај сектор тежи чак и од класичне сајбер-безбедности. Биће појединаца који делују као генијални професори мрака, прикривајући се као истраживачи, а заправо добијају приступ огромним количинама података и квантним прорачунима.
То би могло бити веома опасно. Апсолутно. Ипак, верујем да ће ових других бити много више – задржао је оптимизам наш саговорник.
И. Радоичић
Фото: Касперски