clear sky
30°C
25.07.2025.
Нови Сад
eur
117.18
usd
99.8041
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

ОВО СУ НОВИ РЕКОРДИ - КВАДРАТ СТАНА СКОРО 10.000 ЕВРА, ГАРАЖА 66.000 Кућа за 2,2, стан за 1,4 милиона

24.07.2025. 11:09 11:39
Пише:
Извор:
Tanjug
стан
Фото: Canva / ilustracija

БЕОГРАД: Најскупљи стан у првом кварталу ове године, површине 168 метара квадратних, продат је за 1,4 милиона евра у Београду на општини Савски венац, а најскупљи квадрат је продат по цени од 9.862 евра на локацији Београд на води, показује данас објављени извештај о тржишту непокретности Републичког геодетског завода за први квартал.

Најскупља кућа продата је на територији београдске општине Врачар по цени од 2,2 милиона евра.   

Када је реч о најскупљем гаражном место у првом кварталу 2025. године, плаћено је 66.000 евра и прометовано је такође у Београду на територији општине Савски венац.

Према извештају РГЗ-а, тржиште непокретности у Србији у првом кварталу 2025. године показује пораст вредности тржишта у односу на исти период претходне године од 9,3 одсто при чему је број купопродајних уговора остао на сличном нивоу, односно мањи је за 2,4 одсто у поређењу са првим кварталом 2024. године.

У првом кварталу 2025. године број купопродајних уговора у односу на исти период прошле године у Нишу је порастао за 24,2 одсто, у Крагујевцу 2,9 одсто, а у Новом Саду за 1,3 одсто.

У Београду се бележи смањење за 1,6 одсто, док је за станове у том граду издвојено укупно 536,9 милиона евра.

Како се истиче, укупна вредност оствареног промета на тржишту непокретности у Републици Србији у првом кварталу 2025. године износила је 1,7 милијарди евра.

Број купопродајних уговора износио је 28.705, а од 1,7 милијарди евра, 376,2 милиона евра долази са делимично регулисаног тржишта.

Највећи удео у укупној вредности прометованих непокретности заузима продаја станова са 1,028 милиона евра, са учешћем од 59 одсто од укупно прометоване вредности.

"За куће је издвојено 142,7  милиона евра, односо осам одсто од укупне вредности, за грађевинско земљиште 119,1 милиона евра или ти 7 одсто од укупне вредности", наводи се у извештају.

Такође, додаје се да је за пословне просторе издвојено 76,8 милиона евра, односно четири одсто од укупне вредности, а за пољопривредно земљиште 55,6 милиона евра, то јест три одсто од укупне вредности.

Када је реч о начину плаћања 11 одсто свих прометованих непокретности финансирано је путем кредита, што представља повећање од четири одсто у односу на исти период претходне године.

"Највише су кредитна средства коришћена за куповину станова, при чему је 25 одсто свих куповина реализовано на овај начин, што је приметан раст у односу на 18 одсто из истог периода прошле године", истакнуто је у извештају.

Канцеларија Јавни бележник Драгина Дивац са територије Другог основног суда у Београду доставила је 425 купопродајних уговора у укупном обиму новчаних средстава од 65,1 милиона евра што представља највећи број купопродајних уговора.

То је уједно и канцеларија са највећим обимом новчаних средстава склопљених уговора у првом кварталу 2025. године.

Канцеларија Јавни бележник Драгина Дивац са територије Другог основног суда у Београду је канцеларија са највећим обимом новчаних средстава на делимично регулисаном тржишту непокретности од око 27,1 милиона евра, а то је уједно и канцеларија са највећим бројем достављених уговора на делимично регулисаном тржишту непокретности, са 183 уговора у првом кварталу ове године.

Извештај Републичког геодетског завода израђује се на основу података Регистра цена непокретности и представља увид у целокупно тржиште непокретности у Републици Србији.

Такође, наводи се да извештај омогућава објективан и свеобухватан увид у трендове на тржишту непокретности у Србији и може бити користан за инвеститоре, купце и продавце и остале учеснике на тржишту непокретности.

Извор:
Tanjug
Пише:
Пошаљите коментар